ankiety przeprowadzonej niedawno wśród amerykańskich nauczycieli przedsiębiorczości wynika, że młodzież w Stanach Zjednoczonych ma poważne kłopoty ze zrozumieniem podstawowych kwestii związanych z finansami. Na podstawie rozmów z nauczycielami, Kelley Holland, dziennikarka CNBC, wyróżniła kilka najtrudniejszych dla nastolatków problemów.

Pierwszym obszarem niewiedzy młodzieży zza Oceanu jest założenie i prowadzenie konta bankowego. Wykładowca jednej ze szkół średnich z Filadelfii wątpi, by jego uczniowie potrafili poradzić sobie z bankowością internetową, zaś przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje w braku odpowiedniej edukacji, która obecnie opiera się na nieaktualnych treściach. Kolejnym problemem jest nieumiejętność planowania swoich wydatków. Większość uczniów, także ci pochodzący z mniej majętnych rodzin, otrzymuje kieszonkowe, które bardzo szybko roztrwania. Z kolei dzieci bogatych rodziców nie muszą zaprzątać sobie głowy zarządzaniem własnymi środkami, ponieważ jeśli tylko czegoś zapragną, natychmiast to otrzymują – ubolewa nauczyciel z Florydy.

Podobnie bez względu na majętność rodziny, dla wielu nastolatków oszczędzanie jest zaskakującym procesem. Z jednej strony nie mają nawyku odkładania pieniędzy na przyszłą konsumpcję, a z drugiej nie są świadomi, jakie sumy mogą zgromadzić dzięki systematycznemu oszczędzaniu w dłuższym okresie. Nauczycielka z New Jersey przekonuje swoich uczniów, że każdy z nich ma potencjał, aby stać się milionerem, a im wcześniej zaczną się troszczyć o swoją przyszłość finansową, tym lepsze będą rezultaty. Tymczasem, jak się okazuje, przyjęcie choćby dziesięcioletniej perspektywy sprawia młodzieży sporą trudność, czego konsekwencją jest między innymi brak świadomości, że obecne zachowania finansowe mogą mieć znaczenie dla przyszłej zdolności kredytowej.

Obraz amerykańskiej młodzieży przedstawiony przez Holland zadziwia i wręcz budzi wątpliwości, czy możliwy jest tak niski poziom wiedzy. A jak oceniacie umiejętność zarządzania własnymi finansami polskich nastolatków? Czy mają podobne problemy?