Wczorajsza debata prezydencka w Stanach Zjednoczonych przyciąga uwagę nie tylko Amerykanów, ale i całego świata. Konsekwencją listopadowych wyborów mogą być poważne zmiany w obecnie istniejącym polityczno-gospodarczym układzie sił. Jak donoszą zagraniczne serwisy, w tym CNN Money, dzisiejsza sytuacja na rynkach dowodzi, że pierwsze bezpośrednie starcie kandydatów na prezydenta zwyciężyła Hillary Clinton.

Odpowiedź rynków finansowych na przebieg debaty prezydenckiej była natychmiastowa – Trump nie wypadł najlepiej. Jednym z sygnałów świadczących o zwycięstwie Clinton jest wzrost wartości meksykańskiego peso. Od kilku tygodni eksperci obserwują, że kurs tej waluty jest negatywnie skorelowany z sondażowymi wynikami Trumpa. Gdy szanse kontrowersyjnego przedsiębiorcy na urząd prezydenta rosną, peso traci. Meksykańska waluta osiągnęła rekordowo niską wartość w stosunku do dolara tuż przed poniedziałkową debatą. Po transmisji dyskusji Clinton i Trumpa, kurs peso w stosunku do dolara zyskał ponad 2 proc., co zdaniem specjalistów świadczy o przewadze kandydatki demokratów. Mimo to, wciąż jest to kurs niższy o ponad 13 proc. w porównaniu do kursu z początku roku.

Według Ihaba Saliba z Federated Investors kurs peso jest odzwierciedleniem nastawienia inwestorów dotyczącego przyszłych relacji pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi. Zwycięstwo kandydata republikanów, który optuje za budową muru wzdłuż granicy między krajami, wprowadzi oziębienie w stosunkach polityczno-gospodarczych. W związku z tym Salib przewiduje, że meksykańska waluta odzyska stabilność dopiero wraz z końcem wyścigu do Białego Domu i zwycięstwem Hillary Clinton.

Peso nie jest jedynym wskaźnikiem sukcesu Clinton. Eksperci obawiali się zawirowań na rynkach finansowych w przypadku dobrego występu Trumpa, jednak wtorkowe doniesienia z większych giełd papierów wartościowych w Azji i Europie, a także w Stanach Zjednoczonych, sugerują przewagę kandydatki demokratów. Przed nami co najmniej dwie kolejne debaty, okres przedwyborczej niepewności, a wszystko wskazuje również na to, że sporego wahania kursu meksykańskiego peso.