W ubiegłym roku Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymał Angus Deaton, 69-letni profesor ekonomii pracujący na Uniwersytecie Princeton. Królewska Szwedzka Akademia Nauk wyróżniła Deatona za analizę konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu. Czy ciekawi jesteście za jakie osiągnięcie w dziedzinie ekonomii Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała w tym roku 8 mln koron szwedzkich?

Laureatami tegorocznej Nagrody Nobla zostali Oliver Hart oraz Bengt Holmstroem.  Olivier Hart, urodził się w 1948 roku, jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Harvarda w USA. Bengt Holmstrom ma 67 lat i jest profesorem ekonomii i zarządzania w Massachusetts Institute of Technology. W wyścigu o nagrodę główną obaj naukowcy pokonali głównego ekonomistę Banku Światowego Paula Romera, który był powszechnie typowany do wygranej.

Przedmiotem zainteresowań Harta i Holmstroema są przede wszystkim umowy. Królewska Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła ich właśnie za wkład w teorię kontraktu. Teoria Harta i Holmstroema może być również użyta do analizy wynagrodzeń w przedsiębiorstwie. Naukowcy stworzyli m. in. narzędzia, które pomagają ustalić, czy pracownicy sektora publicznego powinni otrzymywać wynagrodzenie stałe czy uzależnione od wyników przedsiębiorstwa oraz czy dostawcy usług publicznych powinni być własnością publiczną czy prywatną. Bengt Holmstroem, który zasiadał w radzie nadzorczej Nokii, jest znany szczególnie ze swoich badań na temat wpływu kontraktów na zachowanie przedsiębiorstwa. Co ciekawe, w jednym z wywiadów przyznał, że kontrakty najlepszych menedżerów są w dzisiejszych czasach zbyt skomplikowane. Odmówił jednakże odpowiedzi na pytanie, czy menedżerowie ci zarabiają zbyt dużo.

Obaj naukowcy pracowali nad swoimi teoriami oddzielnie, a nagrodą podzielą się po połowie. W uzasadnieniu werdyktu, Szwedzka Akademia Nauk napisała, że cyt. „prace nagrodzonych naukowców pomagają w zrozumieniu rzeczywistych kontraktów i instytucji, a także pomagają w unikaniu potencjalnych pułapek przy ich konstruowaniu”.

Dotychczas 55 z 76 Nagród Nobla w dziedzinie ekonomii zdobyli obywatele legitymujący się obywatelstwem amerykańskim. Oliver Hart urodził się w Wielkiej Brytanii, a Bengt Holmstrom w Finlandii.