Praca na Wall Street to nie tylko wysokie zarobki, ale – jak przekonują dziennikarki serwisu Business Insider – również bardzo wysokie koszty utrzymania. Oszacowana przez Linette Lopez i Mandi Woodruff suma opiewa na 100 tysięcy dolarów rocznie. Czyżby zatrudnienie w finansowym centrum Stanów Zjednoczonych nie było aż tak atrakcyjne?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wysokie koszty mieszkania w okolicy pracy (minimum 3 tysiące dolarów miesięcznie) oraz jego sprzątania (co najmniej 100 dolarów miesięcznie). Podobnie koszt codziennego wyżywienia dla stołujących się w pobliskich restauracjach nie należy do najniższych, a z uwagi na bardzo intensywny tryb pracy, zatrudnieni na Wall Street są ulubionymi klientami barów serwujących kawę niezbędną do zachowania odpowiedniej porcji energii. Na zakup kofeinowego napoju i drobnych przekąsek finansiści przeznaczają około 30 dolarów dziennie.

Pracownicy zatrudnieni na Wall Street muszą również zainwestować w odpowiedni strój, który doda im powagi i elegancji. Według danych prezentowanych przez wspomniane autorki, dobrze skrojony garnitur lub garsonka wysokiej jakości to wydatek rzędu 1,5 do 3 tysięcy dolarów, zwłaszcza, jeśli strój jest odpowiednio dopasowany przez krawca. Dodatkowo nie można zapomnieć o eleganckich butach, które w przypadku mężczyzn kosztują minimum 200 dolarów, zaś w przypadku kobiet co najmniej dwa razy więcej. Ponadto, do wydatków należy doliczyć koszt utrzymania garderoby – podczas gdy przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe przeznacza na ten cel około 500 dolarów rocznie, pracownicy instytucji finansowych są zmuszeni wydać na czyszczenie chemiczne ubrań trzy razy więcej.

Pokaźną grupę wydatków stanowią także koszty związane z budowaniem pozycji społecznej, na które składają się między innymi nie całkiem oficjalne spotkania z klientami coraz częściej finansowane przez samych pracowników (między 200 a 500 dolarów miesięcznie), towarzyskie wyjazdy do Las Vegas czy Miami, a także opłata za członkostwo w różnych organizacjach i klubach. Jednak wysokość kosztów ponoszonych przez pracujących na Wall Street należy oceniać przez pryzmat ich zarobków, a te przeciętnie oscylują wokół 360 tysięcy dolarów rocznie.