Wiele osób stosuje się do porad ekspertów w zakresie wykonywanej pracy, jednak większość pracowników jest przekonana, że potrafi właściwie wypoczywać. Niestety często po weekendzie, zamiast nowej energii, mamy poczucie zmarnowanego czasu. Serwis Business Insider, powołując się na książkę zatytułowaną ”Jak ludzie sukcesu spędzają weekendy” autorstwa Laury Vanderkam, radzi jak temu zapobiec.

Gdy po ciężkim tygodniu pracy nadchodzi upragniony weekend, każdy marzy o odpoczynku i snuje plany na kolejne dwa dni. Jednak zazwyczaj weekend zaczyna się i kończy na kanapie przed telewizorem, co wcale nie sprzyja relaksowi. Podstawową zasadą odpoczynku jest dokonywanie świadomych wyborów dotyczących preferowanych form spędzania czasu. Należy więc zastanowić się, jak chcemy zaplanować wolne dni i ustalić porządek aktywności. W przeciwnym razie weekend upłynie nam na pod znakiem niepodjętych decyzji i – co gorsza – braku działania. Przygotowując się do weekendu dobrze jest uporać się z pracami domowymi w ciągu tygodnia pracy, aby sobota i niedziela były naprawdę wolne.

Vanderkam przekonuje, że organizowanie odpoczynku warto rozpocząć kilka dni wcześniej, gdyż myśl o czekających nas przyjemnościach będzie nas dłużej cieszyła. Co więcej, jej zdaniem nie można zapomnieć o planach na niedzielny wieczór – mimo, że to ostatnie godziny weekendu, nie warto poświęcać ich na myślenie o pracy. Dodatkowo do recepty na udany weekend trzeba dopisać “odłączenie się” od świata. Wyłączenie telefonu i komputera to podstawa odpoczynku, co w ciągu tygodnia przełoży się na bardziej efektywną pracę, dlatego należy zadbać o choćby chwilowe oderwanie się od urządzeń mobilnych.

Vanderkam zachęca również, by sporządzić własną listę stu rzeczy, które chcemy i możemy zrobić w ciągu jednego lub dwóch dni, a podczas weekendów realizować te drobne marzenia i stopniowo wykreślać z listy kolejne pozycje. Z prostego rachunku wynika, że osoby dopiero rozpoczynające karierę zawodową mają do zagospodarowania około trzech tysięcy weekendów, a porady Vanderkam z pewnością pomogą im lepiej wykorzystać ten czas.