Kto z nas, przynajmniej raz w życiu, nie obiecywał sobie w Sylwestra, że: zrzuci zbędne kilogramy, będzie bardziej systematyczny, zacznie więcej czytać lub poprawi swój angielski? Koniec roku to czas refleksji nad tym, czego udało nam się dokonać, co powinniśmy zmienić i nad czym popracować, żeby być z siebie bardziej zadowolonymi. Noworoczne postanowienia mają nam w tym pomóc, jednak często porzucamy ich realizację już w lutym. Czy słusznie?

Dziennikarka Martha C. White opublikowała na łamach TIME’a listę 8 postanowień na najbliższy rok, dzięki którym nasza kariera powinna nabrać tempa. Zestawienie powstało w oparciu o opinie ekspertów zajmujących się rozwojem zawodowym. Zaproponowali oni cele, których realizację powinna podjąć każda osoba myśląca poważnie o sukcesach w pracy. Oto one!

Zrób listę swoich największych ubiegłorocznych osiągnięć
Zamiast dołować się tym, czego nie udało się Tobie osiągnąć w minionym roku, przygotuj podsumowanie tego, czego dokonałeś. Opisz swoje sukcesy w sposób, w jaki tworzy się CV. Informacje te mogą okazać się przydatne, gdy będziesz ubiegać się o awans lub nową pracę. Dużo łatwiej będzie bowiem wskazać największe zawodowe dokonania z ostatnich 10 lat, niż gdyby trzeba było się odwoływać do szwankującej często pamięci.

Wyznacz jeden, duży cel
Zdaniem ekspertów zbyt dużo czasu spędzamy na analizowaniu drobiazgów związanych z codziennym życiem zawodowym, przez co nie skupiamy się na tzw. wizji naszej przyszłości. Aby tego uniknąć, każdego roku zamiast kilkunastu celów dotyczących kariery powinniśmy ustanowić jeden, ale znaczący. W każdym tygodniu nowego roku należy znaleźć czas na jego stopniową realizację.

Poszukaj doradcy
Znajdź zaufanego mentora, który pomoże Tobie osiągnąć wyznaczony cel. Powinien on w sposób racjonalny doradzać, jak właściwie poruszać się po ścieżkach kariery. Jeśli uważasz, iż znasz wszystkie tajniki osiągania sukcesów zawodowych pamiętaj, że są ludzie bardziej doświadczeni w tej materii. Takie osoby mogą służyć radą odnośnie polityki przedsiębiorstwa czy obowiązujących w nim, niepisanych zasad. Mentorem może być zarówno ktoś z Twojej firmy, jak i ceniony w branży ekspert.

Ustal zasady oceny postępów
Wyznaczone cele powinny być realne. Nie stawiaj przed sobą wyzwań większych, niż jesteś w stanie podjąć. Aby móc zrealizować duży cel, zastosuj metodę małych kroków. Sformułuj cele szczegółowe, których osiąganie przybliża Cię do realizacji tzw. master planu. W zależności od sytuacji (i od osoby) mogą to być różne rzeczy – zdobycie certyfikatu językowego, ukończenie dodatkowego szkolenia czy publikowanie artykułów na łamach prasy branżowej.

Sprawdzaj się raz na kwartał
Co trzy miesiące oceń swoje postępy w realizacji noworocznego planu. Przeprowadź coś na kształt audytu własnych dokonań, aby sprawdzić, co udało się Tobie do tej pory osiągnąć. Dzięki temu będziesz wiedzieć nad czym trzeba jeszcze popracować i czego już dokonałeś.

Co pół roku zastanów się nad swoimi kontaktami z innymi
Zadaj sobie pytanie z kim utrzymywałeś relacje przez ostatnie 6 miesięcy i w jakich sytuacjach kontaktowałeś się z tymi osobami. Dbaj o zawodowe znajomości oraz inwestuj w ich rozwój nie tylko wtedy, gdy czegoś oczekujesz od danej osoby. Dzięki temu unikniesz posądzenia o interesowność, a w sytuacji gdy będziesz potrzebować pomocy, najprawdopodobniej ją uzyskasz.

Zdobądź nowe umiejętności technologiczne
Dowiedz się, jak można lepiej wykorzystywać technologię przy poszukiwaniu pracy. Znajdź nowe aplikacje, które pomogą w określeniu Twoich mocnych i słabych stron oraz wskażą potencjalne ścieżki rozwoju kariery. Poszukaj kursów online i różnego rodzaju tutoriali, dzięki którym odświeżysz stare lub zyskasz nowe umiejętności.

Podsumuj swoje dokonania
Pod koniec grudnia przygotuj opinię na temat tegorocznych osiągnięć. Nie pomijaj porażek i błędnych decyzji. Obiektywnie oceń swoje sukcesy, unikając tendencji do samochwalstwa. I pamiętaj, że najwięcej uczymy się z porażek, o ile wyciągamy z nich wnioski.