Zawód dziennikarza nie bez powodu nazywany jest zawodem zaufania publicznego. Publikacje prasowe mają bowiem moc sterowania nastrojami opinii publicznej, a co za tym idzie kreowania pozytywnego lub negatywnego wizerunku osób publicznych. Na Wyspach Brytyjskich głośno jest w ostatnich dniach o publikacji dziennika The Times, z której wynika, że sir Elton John może być zamieszany w proceder unikania płacenia podatków.

Oczywiście, na reakcję sir Eltona nie trzeba było długo czekać. Jego prawnicy zapowiedzieli złożenie pozwu do sądu o naruszenie dóbr osobistych.

Całe zamieszanie zaczęło się od dwóch artykułów opublikowanych w The Times pod wspólnym tytułem „Sekrety przestępców podatkowych”. Dziennikarze pisma opisali w nich działalność niejakiego Patricka McKenny−szefa firmy medialnej Ingenious Media, który w przeszłości miał być rzekomo księgowym sir Eltona Johna. We wspomnianych artykułach pojawiły się sugestie, iż prowadzona przez McKeenę firma pomagała w unikaniu płacenia podatków przy okazji finansowania przedsięwzięć medialnych.

Zdaniem prawników sir Eltona, pojawienie się nazwiska piosenkarza w powyższych publikacjach stawia jego osobę w negatywnym świetle, gdyż pośrednio sugeruje, że sir Elton John jest zamieszany w proceder ukrywania dochodów.

Już dwa dni po wpłynięciu pozwu do sądu The Times opublikował sprostowanie, w którym napisano, iż Patrick McKenna…nigdy nie był księgowym sir Eltona Johna. Nie zadowoliło to oczywiście samego zainteresowanego, gdyż jak słusznie podnieśli jego prawnicy „kilkuwierszowe sprostowanie w żaden sposób nie rekompensuje negatywnego wpływu dwóch obszernych artykułów, które ukazały się na pierwszej i szóstej stronie dziennika”.

Kilka dni po zamieszczeniu pierwszego sprostowania pojawiło się kolejne. Tym razem dotyczyło firmy Ingenious Media. W sprostowaniu tym redaktorzy dziennika przyznali, iż opisywany przez nich proceder nie miał cech przestępstwa, a działalność firmy nie nosiła znamion celowego ukrywania dochodów. Przekładając to na mniej dyplomatyczny język, można powiedzieć, że dziennikarze The Times w pogoni za sensacją napisali tekst, który nijak ma się do rzeczywistości. W oświadczeniu wydanym w związku z tą sprawą, sir Elton John szczególnie ubolewa nad tym, iż publikacje The Times mogą negatywnie wpłynąć na jego działalność charytatywną.

Sprawa publikacji The Times pokazuje jakie znaczenie ma kwestia dziennikarskiej odpowiedzialności i rzetelności. Jak mawiał jeden z polityków, „polityk i mucha są do siebie bardzo podobni, gdyż obu można zabić gazetą”. Jak widać prawda ta nie dotyczy tylko polityków.