Jedną z najdroższych pozycji w domowym budżecie stanowi rachunek za energię. W związku z tym z zainteresowaniem śledzimy wszelkie doniesienia o jej tańszych źródłach. Bardzo często jako energię alternatywną w stosunku do tej pochodzącej z węgla, wskazuje się energię słoneczną. Do tej pory koszty jej pozyskania były zbyt wysokie, jednak ostatnio na energetyczną scenę wkroczył Steve Nelson i jego Zenman Energy.

Czy możliwe jest by energia słoneczna była tańsza od węgla? Były twórca oprogramowania Steve Nelson twierdzi, że tak. W jaki sposób? Nelson ma bardzo niespotykane podejście do tematu. Stworzył rozwiązanie w zakresie pozyskiwania energii słonecznej, które udostępnia całkowicie za darmo, tak by inni inżynierowie mogli szybko i łatwo poprawić oryginalny projekt. Nelson założył nawet organizację non-profit Zenman Energy, która promuje dostarczanie oprogramowania w ramach tzw. open source na potrzeby pozyskiwania energii odnawialnej. „Zmieńmy kierunek, w którym podąża ludzkość” (Let’s change the direction of humanity) – oto motto przyświecające ich działalności.

Zenman Energy stara się włączać tanie elementy do swoich projektów. Zamiast technologii fotowoltaicznej bazującej na drogich panelach słonecznych, Nelson proponuje wykorzystanie zasilanych słońcem silników parowych. Na jakiej zasadzie działa silnik? Światło słoneczne podgrzewa wodę, kiedy woda wrze, para zasila prądnicę. Podobna technologia jest wykorzystywana przy budowaniu większych paneli słonecznych od wielu lat. Jednak nowa wersja rozwiązania projektowana przez Zenamn Energy znacznie obniży koszty produkcji, instalacji i utrzymania.

Po wyprodukowaniu prototypów nowatorskiego rozwiązania, Nelson planuje udostępnić plany konstrukcyjne, filmy, zdjęcia, kosztorysy i oprogramowanie zupełnie za darmo. Organizacji zależy na tym, by szybko rozpowszechnić opracowaną technologię. Liczy również na to, że innym inżynierom uda się udoskonalić projekt. Nelson ma nadzieję, że w dłuższej perspektywie czasowej pozyskiwanie energii w oparciu o proponowane rozwiązanie technologicznie będzie tańsze od energii węglowej. Jego zdaniem rozwiązaniem problemu zmian klimatycznych jest… ROI (wskaźnik rentowności). Kiedy energia słoneczna stanie się dobrą inwestycją finansową i jej wskaźnik rentowności będzie wyższy od tego, który oferuje energia węglowa, rynek energetyczny powinien zareagować i na zawsze zmienić swe oblicze.

Organizacja Zenman Energy zbiera również środki, które będzie rozdzielać między osoby doskonalące projekt taniej energii. O Nelsonie robi się coraz głośniej. Jego pomysł przyciągnął nawet uwagę Białego Domu. Ostatnio został poproszony o zaprezentowanie swojej koncepcji przed zespołem ekspertów prezydenta Obamy. Ciekawe jak szybko świat wprowadzi w życie proponowane rozwiązania. I kiedy będziemy mieli tańszą energię…

Więcej na: http://www.zenmanenergy.org/