Jest wiele powodów, które sprawiają, że ludzie nie wierzą w osiągnięcie sukcesu zawodowego. Jak podaje CNCB, profesor uczelniany Keld Jensen zajmujący się ekonomią behawioralną, wskazał co najmniej sto takich powodów. W swojej książce pt. „Inteligencja jest przereklamowana” (ang. “Intelligence is Overrated”), Jensen, opierając się na własnych badaniach naukowych i doświadczeniu, analizuje wybrane przekonania stające na drodze do sukcesu wielu z nas i podpowiada, jak sobie z nimi radzić.

Jedno z przekonań, które podcinają skrzydła zwłaszcza osobom rozpoczynającym swoją ścieżkę kariery, dotyczy braku odpowiedniego udokumentowania kwalifikacji. Tymczasem Jensen przekonuje, że w większości przypadków nie jest to duży problem. Jako dowód podaje swój przykład – mimo iż nie zdobył do tej pory tytułu doktora, realizuje się jako adiunkt w Arizona State University Thunderbird School of Global Management. Co więcej, Jensen nie jest odosobnionym przypadkiem, ponieważ dyplomu do osiągnięcia sukcesu nie potrzebowali także Steve Jobs, Bill Gates czy Oprah Winfrey. Zdaniem Jensena albo należy przywiązywać mniejszą wagę do certyfikatów i dyplomów, albo… poświęcić czas i pieniądze na ich zdobycie.

Problemem innych jest obawa, że skoro raz podjęli próbę, która zakończyła się porażką, nie mają szans na sukces. Chociaż niepowodzenie często skutkuje obniżeniem poczucia pewności siebie, Jensen radzi, żeby traktować je w kategoriach lekcji. Jego zdaniem porażka powinna być sygnałem do zmiany sposobu działania, a nie źródłem długotrwałego dyskomfortu i powodem obniżenia poczucia własnej wartości.

Z kolei inni ludzie nie doceniają swojej kreatywności, uważając, że jej brak skazuje ich na wieczną porażkę. Jednak Jensen tłumaczy, że ważniejsze są pracowitość i zaradność. Z kolei badania opublikowane na łamach Harvard Business Review dowodzą, że liczy się przede wszystkim pozytywne myślenie. Ci, którzy zaczynają wierzyć we własne zdolności twórcze, rzeczywiście stają się bardziej kreatywni, a sukces zawodowy przybliża się na wyciągnięcie ręki.