Ekonomia ze swoimi skomplikowanymi zależnościami i problemami nie jest tą dziedziną życia, która na co dzień pasjonuje zwykłych ludzi. Istnieje jednak pewien temat, który nawet ekonomicznych laików rozpala do czerwoności. Chodzi o różnorakie zestawienia najbogatszych ludzi publikowane przez mniej lub bardziej renomowane magazyny. Właśnie dziś Sunday Times opublikował swoje doroczne zestawienie najbogatszych mieszkańców Wysp Brytyjskich.

Kiedy Sunday Times po raz pierwszy w 1989 roku sporządził zestawienie najbogatszych Brytyjczyków, niekwestionowanym liderem była brytyjska królowa. Od tego czasu minęło już 26 lat, a kolejność na szczytach listy najbogatszych Brytyjczyków uległa w tym czasie ogromnym zmianom. W tegorocznym zestawieniu pierwsze miejsce zajął Len Blavatnik. Ten brytyjski przedsiębiorca pochodzenia ukraińskiego zgromadził fortunę wartą 13,17 miliardów funtów. Blavatnik swoje bogactwo zawdzięcza inwestycjom na rynkach ropy i metali, ale także w branży muzycznej. Jest właścicielem słynnej wytwórni fonograficznej Warner Music. Len Blavatnik zdetronizował ubiegłorocznych liderów braci Sri i Gopi Hinduja, którzy z majątkiem 13 miliardów funtów zajęli drugie miejsce.

Lista przygotowana przez Sunday Times zawiera nazwiska 1000 najbogatszych Brytyjczyków. Sumarycznie majątki tych osób są warte 547 miliardów funtów, co oznacza dwukrotny wzrost w ciągu ostatnich 10 lat. Na liście jest 117 miliarderów, w porównaniu do 104 takich osób w ubiegłym roku. Jako ciekawostkę podano, że aż 80 z nich mieszka na stałe w Londynie.

Największy wzrost wartości majątku w porównaniu z rokiem ubiegłym zanotowała rodzina Weston–właścicieli takich marek jak Selfridges czy Primark. W ciągu roku ich majątek wzrósł o 3,7 miliarda funtów i wynosi obecnie 11 miliardów funtów. Właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz zajmuje 10 pozycję z majątkiem 7,29 miliarda funtów. Przez ostatni rok stracił on 1,29 miliarda funtów. Z kolei szef Virgin Sir Richard Branson powiększył majątek o 500 milionów funtów do sumy 4,1 miliarda, co zapewnia mu 20 pozycję na liście. Jak wynika z analizy opublikowanych danych, obecnie należy zgromadzić majątek warty co najmniej 100 milionów funtów, aby móc znaleźć się w gronie tysiąca najbogatszych Brytyjczyków. To znaczący wzrost, gdyż w ubiegłym roku wystarczało do tego „zaledwie” 85 milionów funtów, a jeszcze w 1997 roku było to 15 milionów funtów.

A co z brytyjską królową? Majątek brytyjskiej monarchini pozwolił jej tym razem zająć miejsce w … czwartej setce zestawienia. Tak nisko na liście Sunday Times brytyjska królowa jeszcze nigdy nie była.