Komisja Europejska podjęła dzisiaj decyzję o przyjęciu wniosku rządu łotewskiego dotyczącego przystąpienia tego kraju do strefy euro. Tym samym Łotwa stanie się osiemnastym krajem, który wprowadził wspólną walutę.

W specjalnym raporcie wydanym na tę okoliczność Komisja Europejska potwierdziła, że Łotwa spełniła wszystkie kryteria przystąpienia do strefy euro związane z poziomem inflacji, wysokością długu publicznego i stopami procentowymi. Początkiem obowiązywania nowej waluty na Łotwie będzie 1 stycznia 2014 roku. Przedstawiciele Komisji Europejskiej mają nadzieję, że cyt. „strefa euro pokaże w ten sposób swoją żywotność, pomimo trwającego nieprzerwanie od trzech lat kryzysu”. Z punktu widzenia Łotwy przystąpienie do strefy euro stanowi potwierdzenie jej przynależności do europejskiej rodziny i daje nadzieję na większą niezależność od Rosji.

Korespondent BBC w Brukseli Matthew Price zauważył, że Łotwa już teraz spełnia kryteria przystąpienia do strefy euro w takim stopniu jakiego wielu „starych” członków wspólnoty nie jest w stanie osiągnąć. Price odnotował także fakt, iż w wielu krajach Europy Środkowo−Wschodniej entuzjazm do wejścia do strefy euro jest nadal wysoki, choć dotyczy to głównie elit politycznych. Zwykli ludzie już tak bardzo entuzjastyczni nie są. Przykładem jest sama Łotwa, gdzie w ostatni weekend odbyły się wybory do lokalnych władz w stolicy kraju Rydze. Ponad połowę głosów zdobyły partie, które opowiadają się raczej za rozluźnieniem związków Łotwy z UE, niż za ściślejszą współpracą, o przyjmowaniu wspólnej waluty nie wspominając.

Fakt przyjęcia Łotwy do strefy euro musi zostać jeszcze oficjalnie potwierdzony przez liderów UE i Parlament Europejski, co jest w zaistniałej sytuacji jedynie formalnością. Ostateczny podpis złożą ministrowie finansów krajów strefy euro, co stanie się prawdopodobnie w lipcu br.