Wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić do faktu, że chińska gospodarka rok po roku rozwija się w nieosiągalnym dla innych gospodarek tempie wynoszącym około 8%. Ostatnie informacje napływające z Państwa Środka kładą się jednak cieniem na oficjalnych statystykach, gdyż okazało się, że te mogą być mało wiarygodne.

Jak podała państwowa chińska agencja prasowa Xinhua, w prowincji Yunnan wyszły na jaw fakty świadczące o manipulowaniu danymi ekonomicznymi. Tamtejsze biuro statystyczne podało, że władze prowincji wywierały presję na lokalne firmy, aby te w oficjalnych raportach podawały lepsze niż w rzeczywistości wyniki finansowe. W tym samym czasie podobne praktyki wykryto również w prowincji Luliang. Miejscowe władze zmusiły 28 firm do „poprawienia” swoich raportów finansowych na 2012 rok. Zgodnie z „poprawionymi” raportami sumaryczny wynik finansowy zamknął się kwotą 1 miliarda dolarów, podczas gdy w rzeczywistości było to 450 milionów dolarów.

Kierownictwa zamieszanych w sprawę przedsiębiorstw tłumaczą się, że ich prawdziwe raporty były odsyłane przez lokalne władze polityczne z wyraźną sugestią ich „poprawienia”. Podporządkowanie się woli władz oznaczało dla tych firm możliwość łatwiejszego funkcjonowania w biznesie np. poprzez ułatwiony dostęp do kredytów.

Nieoficjalne informacje o masowych fałszerstwach wyników ekonomicznych przedsiębiorstw napływały już wcześniej, ale dopiero teraz władze w Pekinie oficjalnie potwierdziły ten fakt. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest powszechna w Chinach praktyka oceniania lokalnych władz komunistycznej partii na podstawie wyników ekonomicznych osiąganych przez firmy na danym terenie. Stąd silna pokusa do „lukrowania” rzeczywistości przez miejscowych kacyków, w nadziei awansu w partyjnej hierarchii.

Z racji tego, że w ostatnim czasie tempo wzrostu gospodarczego Chin spadło poniżej 8%, nowe chińskie kierownictwo wdrożyło szereg programów stymulujących wzrost gospodarczy. Praktyka masowych fałszerstw danych ekonomicznych (istnieje zagrożenie, że odkryto jedynie czubek góry lodowej) może negatywnie wpłynąć na całą chińską gospodarkę, gdyż tak naprawdę nie wiadomo czy podejmowane kroki przynoszą jakiekolwiek realne efekty i czy są adekwatne do skali realnego spowolnienia gospodarczego.