Jane Austen jest angielską powieściopisarką, która opisywała życie klasy wyższej z początku XIX wieku. Do najbardziej znanych dzieł jej autorstwa należą takie książki jak „Duma i uprzedzenie” czy „Rozważna i romantyczna”. Ponieważ Austen jest jedną z najbardziej ukochany przez Brytyjczyków autorek, w dwusetną rocznicę śmierci doczekała się wyjątkowego prezentu.

Jak podaje CNBC, Mark Carney z Bank of England zaprezentował nowy banknot 10-funtowy, na którym na tle jednej z największych angielskich katedr widnieje wizerunek Jane Austen. Carney wyjaśnił, że wizerunek powieściopisarki umieszczony na banknotach ma budować pamięć o wybitnej autorce, promować wspaniałą historię Wielkiej Brytanii, a także eksponować dorobek wybitnych obywateli.

Nowy banknot trafi do obiegu 14 września tego roku. Wymiana banknotów 10-funtowych jest efektem starań banku centralnego, aby zwiększyć bezpieczeństwo płatności. Podobnie jak niedawno wyemitowany banknot 5-funtowy z wizerunkiem Winstona Churchilla, banknot z Jane Austen jest drukowany na polimerze. Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowy sposób uwiecznienia zasług pisarki dla kraju.