Według danych zgromadzonych do listopada, w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2014 roku do Hiszpanii przyjechało o 7,2 proc. turystów zagranicznych więcej niż w latach ubiegłych. Hiszpańską część Półwyspu Iberyjskiego odwiedziło 61,7 milionów obcokrajowców, co oznacza, że padł nowy rekord!

Blisko 25 proc. zagranicznych turystów podziwiających uroki hiszpańskich plaż i miast stanowią Brytyjczycy. Z Francji przyjechało do słonecznej Iberii ponad, zaś z Niemiec niewiele mniej niż 10 milionów osób. Ponadto sporą grupę obcokrajowców stanowili Skandynawowie (4,6 milionów osób) i Włosi (3,4 miliony podróżnych), których liczba najbardziej wzrosła w stosunku do danych z poprzedniego roku (o niemal 15 proc.).

Najczęściej odwiedzanym regionem okazała się Katalonia, która była celem podróży prawie 16 milionów turystów spoza Hiszpanii. Łącznie ponad 20 milionów przyjezdnych wybrało Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Czwartym najchętniej zwiedzanym regionem była Andaluzja, gdzie na odpoczynek zdecydowało się ponad 8 milionów turystów. Według raportu Egatur, opracowanego przez Instytut Turystyki, w okresie od stycznia do listopada tego roku turyści zagraniczni wydali w Hiszpanii prawie 60 miliardów euro, czyli o 6,7 proc. więcej w stosunku do wysokości wydatków w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Interesujący jest fakt, że aż 67 proc. obcokrajowców wolało podróżować samodzielnie niż skorzystać z oferty biura turystycznego, natomiast zakwaterowanie w hotelu wybrało 64 proc. turystów. Tegoroczny wynik z pewnością bardzo cieszy Hiszpanów, wszak rosnąca liczba turystów z zagranicy oznacza ulgę dla krajowej gospodarki.