Marzeniem wszystkich studentów jest znalezienie ciekawej pracy, najlepiej w renomowanej spółce. Z badania trendence Graduate Barometer wynika, że coraz więcej polskich żaków starających się o dyplomy z ekonomii i techniki lub informatyki, myśli z nadzieją o zatrudnieniu w krajowych przedsiębiorstwach, takich jak Narodowy Bank Polski, PKO Bank Polski czy KGHM Polska Miedź. Jednak wśród preferowanych pracodawców dominują zagraniczne spółki – Google, Ernst & Young, Microsoft, Apple, Skanska i ABB. A jacy są najbardziej pożądani pracodawcy zdaniem chińskich studentów?

Jak podaje CNN Money, według najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Universum wśród 55 tysięcy młodych z Państwa Środka, tylko co czwarty student chciałby pracować dla międzynarodowej korporacji. Dużą popularnością nie cieszą się także start-upy, od których swoją zawodową przyszłość mógłby rozpocząć zaledwie co dziesiąty student. Z kolei 5 proc. ankietowanych czuje się na siłach, aby pierwsze kroki na drodze do sukcesu postawić zakładając własny biznes.

Studenci kierunków ekonomicznych marzą głównie o pracy w bankowości. Jak tłumaczy William Wu z Universum, młodzi doceniają długą historię branży finansowej, ale równocześnie dostrzegają jej ciągły rozwój. To dlatego najwięcej osób chce znaleźć zatrudnienie w Bank of China (1 miejsce) oraz Industrial and Commercial Bank of China (3 miejsce). Dużą popularnością zarówno wśród przyszłych ekonomistów, jak i inżynierów cieszy się internetowy gigant, Alibaba (2 miejsce w obu rankingach). Natomiast pierwszym wyborem studentów kierunków technicznych jest Huawei, a jedynym zagranicznym przedsiębiorstwem, które pojawia się w czołówce obu rankingów jest Apple (3 miejsce).

Jako ciekawostkę warto dodać, że chociaż może się wydawać, iż Chińczycy przywykli do wielogodzinnej pracy, rezultaty badania sugerują coś wręcz przeciwnego. Dla większości ankietowanych najważniejszym celem – ważniejszym nawet niż stabilność zatrudnienia – jest utrzymanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.