Idea wynajmowania mieszkania turystom na czas własnego urlopu staje się coraz bardziej popularna między innymi za sprawą portalu Airbnb. Nie jest to jedyny sposób wykorzystania swoich czterech ścian do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Okazuje się, że pomysł wynajmowania w ciągu dnia jednego z pomieszczeń, które służy innym jako biuro, zyskuje coraz więcej zwolenników.

Wraz z rosnącą liczbą tak zwanych freelancerów, związanych ze zleceniodawcami umową, ale nie miejscem jej realizacji, zwiększa się popyt na różnego rodzaju przestrzenie do komfortowej pracy. Podczas gdy jedni wolą zaszyć się z komputerem we własnym fotelu, są tacy, którzy preferują pracę przy biurku lub przy stole w towarzystwie innych, podobnie pochłoniętych swoimi zadaniami osób. Szukają w ten sposób inspiracji, a jednocześnie dążą do ograniczenia kosztów. To właśnie do nich skierowana jest oferta serwisu Spacehop, dzięki któremu mogą znaleźć miejsce do pracy zorganizowane na przykład w cudzej kuchni czy salonie.

Działający na terenie Wielkiej Brytanii Spacehop jest jedną z platform, która który łączy poszukujących przestrzeni do pracy z właścicielami mieszkań. Coworking, czyli możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy w wynajętym pomieszczeniu, kusi między innymi fotografów, copywriterów i terapeutów. Dzięki kilkugodzinnemu najmowi przestrzeni do pracy mogą być bliżej klientów bez konieczności utrzymania gabinetów czy biur w różnych lokalizacjach, zaś dzienny koszt, który ponoszą z reguły nie przekracza 20 euro. Z kolei dla właścicieli mieszkań, wśród których dominują osamotnieni rodzice dorosłych dzieci i młodzi startujący z karierą zawodową, to okazja do podreperowania domowego budżetu.

Airbnb udowodnił, że udostępnianie mieszkań urlopowiczom może być doskonałym interesem, zaś teraz otwierają się nowe możliwości. Pomysł domowego coworkingu sprawdził się już w Stanach Zjednoczonych i Francji (działający tam start-up obsługuje 1300 rezerwacji „stanowisk roboczych” rocznie). Może warto sprawdzić, czy polscy freelancerzy są gotowi na taki krok.