Ekscytująca wiadomość dla fanów sportowych aut! Fiat Group Automobiles SpA i Mazda Motor Corporation podpisały wstępną umowę dotyczącą współpracy przy tworzeniu nowych roadsterów obu firm. Porozumienie zakłada stworzenie nowej płyty podłogowej, która posłuży do zbudowania kolejnej generacji Mazdy MX-5. Kojarzenie z prestiżową włoską marką przysłuży się Mazdzie. Z kolei Fiat zyska doskonałe rozwiązania technologiczne opracowane przez japońskiego producenta.

Wbrew pozorom sportowy, szybki samochód nie jest marzeniem wyłącznie mężczyzn w wieku średnim ;-) Zwłaszcza jeśli nazywa się Alfa Romeo Spider. Albo Mazda MX-5 – najbardziej popularny i najlepiej sprzedający się swojej klasie roadster. Oba samochody charakteryzuje piękna stylistyka i dobre osiągi. Współpraca firm wydaje się być zatem strzałem w dziesiątkę.

Roadstery mają bazować na tylnonapędowym modelu MX-5, jednak będą się różnić stylistyką, silnikami, zawieszeniem i właściwościami jezdnymi. Produkcja obu modeli powinna ruszyć w 2015 roku, w fabryce Mazdy w Hiroszimie. Ostateczna umowa między koncernami ma zostać podpisana w drugiej połowie tego roku. Partnerzy przedyskutują również możliwość zacieśnienia współpracy na rynku europejskim.

Porozumienie umożliwi Mazdzie i Fiatowi osiągnięcie efektów skali oraz zoptymalizowanie procesów produkcyjnych. Stanowi także dowód na to, jak wielkie uznanie zyskała Mazda, za produkcję jednego z najlepszych modeli w historii aut sportowych w przystępnej cenie – MX-5 Miata.

Już za 3 lata poznamy owoce tej współpracy. Ciekawe, czy oba będą zachwycać tylko na parkingu czy także na drodze…