Akzo Nobel, w którego posiadaniu znajduje się jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek farb na świecie Dulux, nie zamierza poddać się bez walki na polu negocjacyjnym. Firma odrzuciła w minionym tygodniu trzecią ofertę przejęcia złożoną przez amerykańskiego rywala PPG Industries. Według Akzo Nobel, propozycja była nieakceptowalna ze względu na zaniżenie wartości przedsiębiorstwa, które oferent wycenił na 26,9 mld euro. Zdaniem przedstawicieli firmy tak niska oferta to przejaw „braku kulturowego zrozumienia marki”.

Jak informuje BBC, zarząd Akzo Nobel do odrzucenia oferty miały wezwać holenderski rząd i pracownicy. Okazuje się jednak, że nie wszyscy inwestorzy firmy są podobnego zdania. Część z nich uważa bowiem, iż oferta była korzystna. Zawiedzione jest również PPG Industries poszukujące możliwości utworzenia podmiotu, który stanie się liderem branży w segmencie farb i preparatów do pokrywania różnego rodzaju powierzchni. Jednocześnie firma zasugerowała, że była to jej ostatnia „przyjazna propozycja” co oznacza, iż niebawem może podjąć próbę wrogiego przejęcia.

Dyrektor generalny Akzo Nobel Ton Buchner powiedział, iż oferta PPG Industries została dokładnie przeanalizowana, jednak uznano ją za mało atrakcyjną. Za jej słabe strony uznano „niedoszacowanie wartości firmy, brak pewności, co do przyszłości, brak istotnych zobowiązań względem akcjonariuszy a także brak zrozumienia kulturowego”. Czy Akzo ma plan B? Podobno tak. Według doniesień medialnych rozważane jest wydzielenie ze struktur organizacji jednostki związanej z branżą chemiczną i uczynienie z niej odrębnego biznesu, co ma wyjść na lepsze m.in. akcjonariuszom.

Aby ci ostatni przychylniejszym okiem spojrzeli na kreślone przez zarządzających plany, obiecano zwiększyć dywidendę za rok 2017 o połowę, a w listopadzie wypłacić specjalną dywidendę w formie pieniężnej w wysokości 1 mld euro. Wspomniane ruchy mogą jednak nie przekonać największych akcjonariuszy, zwłaszcza że część z nich z aprobatą odniosła się do propozycji złożonej przez PPG. W ofercie zawarto m.in. zobowiązania dotyczące ochrony miejsc pracy, ale zarządzający pozostali nieugięci. Pytanie czy równie nieugięte w swoich staraniach będzie PPG i niebawem staniemy się świadkami wrogiego przejęcia?