Dzięki niezwykłej popularności smartfonów Galaxy, zysk operacyjny osiągnięty w trzecim kwartale przez Samsung Electronics wzrósł  blisko dwukrotnie w stosunku do ubiegłego roku. Południowokoreański elektroniczny gigant zanotował znakomite wyniki pomimo uwikłania w zaciętą batalię sądową z amerykańskim Apple, dotyczącą bezprawnego wykorzystywania patentów. W ramach jednej ze spraw, Samsung Electronics zostało zobowiązane do wypłaty ponad miliarda dolarów odszkodowania na rzecz producenta iPhone’a.

Firma poinformowała w ubiegły piątek, że spodziewa się zysku operacyjnego w wysokości 7,3 mld dolarów. Zdaniem specjalistów, Samsung zawdzięcza tak dobre wyniki lepszym niż zakładano poziomem sprzedaży smartfona Galaxy S3 oraz najwyższej klasy telewizorów. W innych grupach produktowych nie odnotowano bowiem znaczących różnic w przychodach w stosunku do ubiegłego roku.

Świetne wyniki osiągnięte przez Samsunga w trzecim kwartale przewyższyły oczekiwania analityków, co spowodowało wzrost cen akcji o 1,5%. Specjaliści giełdowi ostrzegają jednak, że ze względu na to, iż wzrost zysku został wygenerowany w głównej mierze przez sprzedaż smartfonów, najmniejsze potknięcie na tym rynku może sprowadzić na południowokoreańską firmę nie lada kłopoty. Należy także pamiętać o toczących się w różnych krajach sporach sądowych z Apple. Jeśli rozstrzygnięcia będą niekorzystne dla Samsunga, musi się on liczyć z koniecznością wypłaty kolejnych wysokich odszkodowań.

Południowokoreański producent nie zamierza jednak składać broni. Ostatnio wystąpił do kalifornijskiego sądu o włączenie do złożonego już pozwu dotyczącego bezprawnego wykorzystania przez Apple ośmiu patentów Samsunga, również najnowszego produktu konkurenta – smartfona iPhone5.  Jak zakończy się ta potyczka – zobaczymy.