Znany rosyjski przedsiębiorca Roman Abramovich nie narzeka raczej na brak pieniędzy. Uznawany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie biznesmen, słynie nie tylko ze swojego majątku, ale także z zamiłowania do futbolu. W 2003 roku Abramovich postanowił uczynić ze swojego sportowego hobby kolejny interes i kupił angielski klub piłkarki Chelsea FC. Na zyski trzeba było jednak długo czekać.

Dopiero w tym roku, po raz pierwszy od czasu przejęcia przez rosyjskiego przedsiębiorcę, klub zakończył rok obrachunkowy nad, a nie pod kreską. Według danych finansowych Chelsea FC zarobiło w okresie od 1 lipca 2011 r. do 30 czerwca 2012 r. 1,4 mln funtów (2,2 mln dolarów). Dla porównania, rok ubiegły zakończył się stratą w wysokości 67,7 mln funtów.

Wzrost obrotów klubu z 225,6 mln do poziomu 255,7 mln funtów sprawił, że Chelsea zajmuje obecnie piąte pod tym względem miejsce na świecie, za Realem Madryt, FC Barceloną, Manchesterem United oraz Bayernem Monachium. Klub Abramovicha przegonił także lokalnego rywala Arsenal Londyn, którego obrót spadł rok do roku z 255 mln do 243 mln funtów. Mimo to klubowi Wojciecha Szczęsnego udało się zarobić aż 30,6 mln funtów.

Niewątpliwie istotny wpływ na dobre wyniki finansowe Chelsea miał ubiegłoroczny triumf w Lidze Mistrzów. Prezes klubu Bruce Buck powiedział, że po niezapomnianej nocy w Monachium, klub zbiera teraz poza boiskiem profity z osiągniętego tam sukcesu. Dodał, iż wszyscy zaangażowani w funkcjonowanie Chelsea czerpią dużą satysfakcję z osiągnięć sportowych minionego roku i są zdeterminowani, bardziej niż kiedykolwiek, by kontynuować tę świetną passę, także w kontekście rezultatów finansowych.

Dzięki dobrej grze w poprzednim sezonie, klub zwiększył przychody z tytułu działalności reklamowej, m.in. ze sprzedaży gadżetów z logo Chelsea FC. Zawarto także nowe umowy partnerskie. Wyniki finansowe polepszyły się również wskutek przemyślanej polityki transferowej, która przyniosła klubowi Abramovicha wpływy w wysokości 28,8 mln funtów.

Odkąd klub ze Stamford Bridge został przejęty przez rosyjskiego biznesmena, zdobył 10 znaczących trofeów – triumfował w Lidze Mistrzów, trzy razy wygrał rywalizację w Premier League, czterokrotnie zwyciężył w Pucharze Anglii i dwukrotnie w Pucharze Ligi Angielskiej. Chelsea Londyn znajduje się obecnie w trójce najlepszych zespołów Premier League.