Dla pensjonariuszy domów spokojnej starości okres przedświąteczny to moment, kiedy w szczególny sposób mogą doświadczać samotności. Brak odwiedzin ze strony bliskich w tym rodzinnym czasie może być bardzo przykry. Aby temu zaradzić chiński dom opieki Suzhou Fuxing Nursing Home przygotował program finansowego wynagradzania krewnych za wizyty u podopiecznych.

Jak donosi CNN Money, realizację projektu rozpoczęto we wrześniu tego roku z zamiarem kontynuowania go przez kolejnych sześć miesięcy. Dyrektor placówki, Yin Zongyin, tłumaczy, że główną ideą program jest zapewnienie podopiecznym stałego kontaktu z bliskimi. Z obserwacji personelu wynika, że osoby, które są często odwiedzane przez swoich bliskich, mają lepsze samopoczucie i więcej energii. Chcąc nagrodzić rodziny, które pamiętają o swoich krewnych, a jednocześnie zachęcić tych, którzy nie zawsze mają czas na wizyty w domu spokojnej starości, Suzhou Fuxing Nursing Home oferuje vouchery dla odwiedzających.

Voucher o najwyższej wartości 29 dolarów mogą zdobyć bliscy, którzy w okresie dwóch miesięcy przyszli z wizytą co najmniej 30 razy. Bony te mogą być później wykorzystane do uregulowania opłaty za indywidualny pobyt w domu, która wynosi maksymalnie 5300 dolarów rocznie. Jeśli program zostanie przedłużony do 12 miesięcy, dzięki częstym wizytom, rodzina będzie mogła zaoszczędzić nieco ponad 170 dolarów rocznie.

W Suzhou Fuxing Nursing Home mieszka 500 pensjonariuszy, wśród których wielu cierpi na poważne choroby nowotworowe i demencję starczą. Do tej pory z programu skorzystało 129 odwiedzających, a wartość wydanych voucherów przekroczyła 3700 dolarów. Jednocześnie dyrekcja domu zastrzega, że celem projektu nie jest zachęcenie krewnych do rywalizacji, dlatego rejestr wizyt nie jest ogólnodostępny. Chociaż pomysł chińskiej placówki może budzić kontrowersje, dla podopiecznych jest on szansą na utrzymanie bliskiego kontaktu z rodziną.