Człowiek uczy się przez całe życie – do tego stwierdzenia nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Oczywiście są ludzie, którzy niechętnie nabywają nowe umiejętności i wiedzę oraz tacy, dla których nauka jest czymś tak naturalnym jak… oddychanie. Korzyści z nieustannego pobudzania do pracy szarych komórek jest wiele, jednak najważniejszą stanowi unikanie obniżenia sprawności umysłowej przez trenowanie mózgu. Niektórzy uczą się szybciej od innych – częściej cechuje ich również kreatywność i innowacyjność. Okazuje się jednak, że poza zwykłym nabywaniem wiedzy istnieje coś, co nazywane jest prawdziwą sztuką intensywnego uczenia się.

Wskazówki dotyczące tego, co należy robić, aby ucząc się osiągać najlepsze wyniki opisał na łamach portalu dla przedsiębiorców Inc.com, Kevin Daum. Autor przekonuje, że najbardziej skuteczni uczący się znają kilka sztuczek, które sprawiają, że sam proces jest zarówno maksymalnie energizujący, jak i wydajny.

Wyobraź sobie efekt
Nauka dla nauki jest dobra dla pracowników naukowych i osób z dużą ilością wolnego czasu. Dla pozostałych liczy się cel, który chcą osiągnąć dzięki przyswojeniu określonej wiedzy. Zrozumienie potrzeb może pomóc ocenić, jak dużo i jak szybko trzeba się czegoś nauczyć. Jeśli zaczynasz uczyć się, wyobraź sobie, jak pozyskanie nowej wiedzy czy umiejętności zmienić sposób życia czy pracy. Przykład? Biorąc lekcje języka obcego wyobraź sobie siebie podczas rozmowy z nowym klientem w obcym kraju. Osiągający sukcesy uczący zawsze na początku określają cel i tworzą silną, emocjonalnie przekonującą wizję tego, co się wydarzy, gdy go osiągną.

Pomyśl o tekście, jak o punkcie wyjścia
Większość z nas pamięta uczenie się z dziesiątków podręczników w gimnazjum, szkole średniej czy na studiach oraz to, jak w pewnym momencie słowa zaczynały się zlewać, a mózg przestał przyjmować kolejne informacje. Jeśli materiał, który musisz przyswoić posiada komponent tekstowy, pomyśl o nim jak o jednym z wielu miejsc do przechowywania danych. Najlepsi uczący się rozpoczynają naukę z tekstem, a następnie przechodzą do kolejnego etapu – stwarzają dodatkowe możliwości na pozyskanie wiedzy empirycznej. Rozmowy z ekspertami czy uczestnictwo we wdrażaniu konkretnych rozwiązań również są cennym źródłem informacji. A im więcej teoretycznej wiedzy zobaczy się zastosowanej w praktyce, tym bardziej ekscytujące staje się jej pozyskiwanie. Powrót do książki przestaje być wtedy nudnym obowiązkiem.

Naucz się… języka swojego mózgu
Każdy mózg ma swoje preferencje co do sposobu otrzymywania informacji. Niektórzy lubią rozrysowywać wszystko na schematach, inni preferują naukę przez wykorzystywanie nauczanych treści w praktyce. Sprawdź, co lubi Twój mózg i dostosuj materiał do jego upodobań. Jeśli jesteś wzrokowcem, twórz wykresy, infografiki, korzystaj z tutoriali zamieszczonych na YouTube. Jeśli lepiej przyswajasz wiedzę słuchając, znajdź nagrania wykładów, czytaj na głos i omawiaj zagadnienia z kimś innym. Dla dotykowców świetną pomocą naukową są modele czy symulacje komputerowe. Ludzie, którzy są ponadprzeciętnie efektywni w przyswajaniu wiedzy, są również świadomi swoich potrzeb w zakresie nauki i bez problemów komunikują to otoczeniu.

Śmiej się z porażek
By uczyć się prawdziwie i efektywnie, trzeba przesuwać granice. A to często kończy się porażką, zwłaszcza gdy przyswajamy materię trudną i zupełnie nieznaną. Nikt nie lubi wychodzić na głupca i większość ludzi unika takich sytuacji. Ale jeśli poszuka się pozytywów w każdej porażce, ewentualne widmo kolejnej nie będzie tak przerażające i zniechęcające do działania. Opowiedz tę zabawną historię rodzinie lub przyjaciołom i… obśmiej porażkę. Dzięki przezwyciężaniu problemów i trudnych sytuacji uczysz się więcej i na dłużej.

Spraw, by odpowiedzialność była radosna
Ludzie pracują ciężej, gdy są odpowiedzialni za swoje wyniki wobec innych. Znakomita większość studentów uczy się pilniej tuż przed egzaminem. Odnoszący sukcesy uczą się również dzięki terminom i pomiarowi efektów swoich działań. Punkty odniesienia na ścieżce nauki – poza motywacją – mogą jednak wywoływać strach. Wykorzystaj więc nerwy i adrenalinę na swoją korzyść. Stwarzaj sytuacje, w których będziesz mógł pokazać swoje umiejętności i wiedzę. I ciesz się tym!