Czy władze jakiegokolwiek banku centralnego planując wprowadzenie do obiegu nowych banknotów mogą zakładać, że wywołają tym ruchem masowe protesty? Jeżeli nawet tak, to z pewnością nie z takiego powodu jaki stał się przyczynkiem do protestów przeciwko Bank of England. Okazało się, że angielski bank centralny naraził się … wegetarianom, weganom i wielu grupom religijnym z powodu nowego banknotu o nominale 5 funtów.

Idąc z duchem czasu, we wrześniu ubiegłego roku Bank of England wprowadził do obiegu nowy banknot 5–funtowy z wizerunkiem Królowej Elżbiety II. Nowością było to, że banknot został wyprodukowany z plastiku, dzięki czemu ma on przetrwać w obiegu 5 lat. Tradycyjne papierowe banknoty „przeżywają” około dwóch lat. Nowy banknot okazał się sukcesem, więc władze Bank of England już zaplanowały wprowadzenie plastikowego banknotu o nominale 10 funtów. Ma on wejść do obiegu we wrześniu br.

Kiedy wydawało się, że operacja przechodzenia na plastikowe banknoty idzie zgodnie z planem i zakończy się pełnym sukcesem, okazało się, że w plastiku z którego je wykonano znajdują się śladowe ilości łoju zwierzęcego. Odkrycie to wywołało wielkie oburzenie wielu środowisk. Najmocniej protestują weganie, wegeterianie i mniejszości religijne. Przykładowo, ortodoksyjni Sikhowie już wezwali do zakazu wnoszenia plastikowych banknotów do sikhijskich świątyń. Zgodnie z zasadami tej religii, w świątyniach zabronione jest posiadanie jakichkolwiek przedmiotów wykonanych z materiałów pochodzenia zwierzęcego. Z tego powodu Sikhowie nie noszą butów czy toreb wykonanych ze skór zwierzęcych.

Środowiska protestujące przeciwko nowym banknotom zdołały zebrać 100 tysięcy podpisów pod petycją wzywającą do wycofania banknotów z obiegu. Bank of England odniósł się do sprawy w oświadczeniu, w którym możemy przeczytać, że cyt. „łój zwierzęcy jest obecny w śladowych ilościach, a powodem jest użycie go do produkcji masy pelletowej, która stanowi bazę w procesie polimeryzacji plastiku. Podjęliśmy rozmowy z naszym dostawcą plastiku w celu podjęcia próby wyeliminowania łoju zwierzęcego z procesu produkcji”. Niechęć Bank of England do wycofania świeżo wprowadzonych banknotów ma także ekonomiczne uzasadnienie. Koszt produkcji 5–funtowych banknotów wyniósł 46 milionów funtów, a ich ewentualna utylizacja kosztowałaby kolejne pół miliona. Wyprodukowano już także 275 milionów banknotów 10–funtowych, co kosztowało 24 miliony funtów.