Od lat toczą się dyskusje, w jaki sposób należy porównywać dobrobyt różnych krajów. Coraz częściej do oceny wykorzystuje się wskaźniki odnoszące się nie tylko do sytuacji gospodarczej, ale także do innych czynników determinujących jakość życia. Ich znaczenie jest odgórnie określane przez specjalistów konstruujących mierniki, będące następnie podstawą rankingów. Ciekawą odmianą są interaktywne wskaźniki, umożliwiające użytkownikom tworzenie własnej klasyfikacji.

Najczęściej stosowane wskaźniki ekonomiczne opierają się na ilościowych danych i w rzeczywistości nie odzwierciedlają właściwie odczucia dostatku. PKB, PKB per capita oraz miernik ekonomicznego dobrobytu pomijają niematerialne aspekty dobrobytu i procesy nie mające bezpośredniego wpływu na rynku. Jednym z mierników uwzględniających szerszy kontekst jest zaproponowany przez OECD Better Life Index, który jest kalkulowany na podstawie oceny jedenastu kategorii: warunków mieszkaniowych, dochodu, pracy, społeczności, edukacji, zaangażowania obywatelskiego, zdrowia, satysfakcji z życia, bezpieczeństwa oraz równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.

Poza rankingiem przygotowanym przez ekspertów, każdy użytkownik może porównywać warunki życia w różnych krajach według własnych preferencji i odczuć, które czynniki są bardziej, a które mniej ważne. Interaktywne narzędzie dostępne na stronie OECD Better Life Index jest skonstruowane w taki sposób, aby po oznaczeniu przez Internautów subiektywnej wagi każdego z wymienionych wcześniej obszarów, kraje były szeregowane według wskazanych kryteriów. Dane wykorzystywane do obliczeń pochodzą z zasobów Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. OECD) i krajowych urzędów statystycznych.

Możliwość stworzenia własnego miernika Your Better Life Index – tak został nazwany wskaźnik – ma na celu zaangażowanie większej liczby obywateli w dyskusję na temat dobrobytu, zwiększenie ich wiedzy w tym zakresie, a także włączenie ich do procesu jego kształtowania. Jakie obszary mają Waszym zdaniem największe znaczenie dla dobrobytu i które kraje zajmują najwyższe lokaty w Waszym rankingu? Zapraszam do dyskusji w “Komentarzach”.