Agencja ratingowa Moody’s Investors Service obniżyła o stopień długoterminową ocenę wiarygodności zadłużeniowej Francji. Do tej pory jedna z najsilniejszych gospodarek Unii Europejskiej mogła poszczycić się najwyższą oceną AAA – teraz jej nota na skali ratingowej Moody’s to AA1. Co więcej według Moody’s prognozy dla Francji nie są optymistyczne.

Wysoka wiarygodność finansowa kraju oznacza, że ryzyko jego niewypłacalności jest niskie, warunki prawne i ekonomiczne sprzyjają prowadzeniu działalności gospodarczej, a prognozowany rozwój jest stabilny. W ocenie agencji Moody’s Francja musi zmierzyć się z rozwiązaniem podstawowych problemów ekonomicznych, a wśród nich przede wszystkim ze sztywnością rynku pracy. Ponadto zdaniem ekspertów możliwości rozwojowe Francji są ograniczone, głównie ze względu na trudności, z jakimi boryka się strefa euro.

Ryzyko kłopotów jest tym większe, że kraj prezydenta Hollanda jest związany z pozostałymi członkami strefy euro silnymi relacjami handlowymi i finansowymi, a przede wszystkim rosnącymi zobowiązaniami do udzielenia im pomocy. Równocześnie Moody’s ocenia, że w porównaniu do swoich sąsiadów, Francja jest w dobrej kondycji ekonomicznej, głównie dzięki zróżnicowaniu gospodarki i wysokiej gotowości do realizacji reform strukturalnych i fiskalnych.

Pierre Moscovici – francuski minister finansów – przekonuje, że pomimo obniżenia oceny przez agencje Moody’s, dług Francji jest jednym z najbardziej płynnych i wiarygodnych w całej strefie euro. Warto także dodać, że oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji francuskich wynosi 2%, co świadczy o sporym zaufaniu inwestorów i ich przekonaniu o dobrej sytuacji gospodarczej kraju.