W czwartek upłynęło równo 90 dni od giełdowego debiutu Facebooka. Na ten dzień z obawą czekali inwestorzy, gdyż właśnie po 90−ciu dniach mijał termin, gdy uprzywilejowani posiadacze akcji mogli je po raz pierwszy sprzedać.

Do grona uprzywilejowanych posiadaczy akcji Facebooka zaliczają się przede wszystkim pracownicy korporacji z jej dyrektorem operacyjnym Sherylem Sandbergiem i dyrektorem finansowym Davidem Ebersmanem na czele, ale także takie instytucje i firmy jak Microsoft, Goldman Sachs czy Accel Partners. Sam szef firmy Mark Zuckerberg swój pakiet akcji będzie mógł sprzedać dopiero w połowie listopada.

Jak należało się spodziewać duża część z posiadaczy takich akcji skorzystała z pierwszej okazji do pozbycia się tych walorów. Nic więc dziwnego, że kurs Facebooka poleciał w dół aż o 6% (do wartości 19,87 dolara za akcję). Decyzja o sprzedaży akcji była tym łatwiejsza, że od swojego giełdowego debiutu w maju, firma raczej nie miała dobrej passy. Rosnące kontrowersje na tle strategii finansowej oraz obawy o to czy firma poradzi sobie z zapewnieniem dostępu do swoich usług poprzez urządzenia mobilne, systematycznie podkopywały wartość akcji Facebooka. W maju podczas debiutu akcje firmy były warte 38 dolarów za sztukę. Od tego czasu prawie 421 milionów akcji zmieniło właściciela. Zakończenie 90−dniowego okresu ochronnego oznacza, że w każdej chwili w sprzedaży może pojawić około 270 milionów akcji.

W amerykańskim prawie okresy ochronne na sprzedaż akcji trwające zwykle 90 dni stosuje się w celu zapobieżenia gwałtownym wahaniom kursów akcji w okresie tuż po giełdowym debiucie. Sytuacja taka byłaby dosyć prawdopodobna, gdyby duże pakiety akcji mogły być przez uprzywilejowanych akcjonariuszy odsprzedawane „od ręki”. Krytycy tego rozwiązania twierdzą, iż i tak takie sytuacje mają miejsce tyle że 90 dni później. Spotkało to przykładowo takie firmy ja LinkedIn (spadek o 7%) czy Groupon (spadek o 10%). Nie wróży to zbyt dobrze Facebookowi, gdyż w ciągu następnych 3 miesięcy kończą się kolejne okresy ochronne na sprzedaż blisko 2 miliardów akcji firmy.