Niedawno analizowaliśmy sens istnienia i rolę banku centralnego jako gwaranta wartości pieniądza fiducjarnego. Okazuje się jednak, że bank centralny zmaga się również z bardziej przyziemnymi problemami. Bank Anglii (ang. Bank of England), będący bankiem centralnym Wielkiej Brytanii, musi zadecydować czyj wizerunek znajdzie się na nowej wersji 20-funtowego banknotu.

Nazywany „strażnikiem brytyjskiego funta” Bank Anglii zamierza w najbliższym czasie zmienić widniejący na 20-funtowym banknocie wizerunek Adama Smitha. Chociaż postanowiono już o rezygnacji z podobizny szkockiego filozofa i ekonomisty uważanego za ojca ekonomii klasycznej, wciąż nie wiadomo kto go zastąpi. Zgodnie z wytycznymi banku, będzie to przedstawiciel brytyjskiego świata sztuki, jednak o szczegółach zadecydują Brytyjczycy. Wyspiarze mają czas do 19 lipca, aby zgłaszać stosowne kandydatury artystów począwszy od malarzy i rzeźbiarzy, na fotografach i projektantach mody skończywszy. Następnie specjalny komitet pod kierownictwem jednego z szefów Banku Anglii, Bena Broadbenta, wyłoni od trzech do pięciu najlepszych propozycji. Wreszcie wiosną przyszłego roku, naczelnik Banku Anglii Mark Carney wyłoni zwycięzcę, którego wizerunek pojawi się na banknocie.

Dodatkową trudnością jest fakt, że tym razem Bank Anglii chce uniknąć kontrowersji, które pojawiły się, gdy ogłoszono plan zastąpienia wizerunkiem Winstona Churchilla podobizny Elizabeth Fry widniejącej do tej pory na banknocie o nominale 5 funtów. Według niektórych zniknięcie z brytyjskich banknotów jedynej kobiety byłoby przejawem nierówności. Chociaż kwestię tę rozwiązano obiecując miejsce na banknocie 10-funtowym pisarce Jane Austen, bank centralny jest pod społeczną presją, by silniej promować wybitne Brytyjki. Tym razem jedną z mocnych kandydatek jest Barbara Hepworth, a jej rywalami William Hogarth, JMW Turner i Isambard Kingdom Brunel.

Cały proces decyzyjny wydaje się dość skomplikowany, a banknot będący jego rezultatem trafi do obiegu w okresie od trzech do pięciu kolejnych lat. Ciekawe z czyim wizerunkiem. Czy nasi Czytelnicy mają jakieś sugestie?