Za najsłynniejszą kryptowalutę świata trzeba obecnie zapłacić ponad 7 tysięcy dolarów, czyli ok 25,5 tys. zł! Warto dodać, że na przestrzeni roku cena bitcoina wzrosła o ponad 600 procent. Eksperci ostrzegają przed bańką spekulacyjną.

Jak donosi Forbes, przyczyną obecnego wzrostu jest niewątpliwie decyzja amerykańskiej giełdy Chicago Mercantile Exchange, dotycząca uruchomienia kontraktów futures na bitcoiny jeszcze w tym roku. Decyzja o włączeniu do obrotu kontraktów na bitcoina była uwarunkowana wzrostem jej zainteresowania przez inwestorów.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że wielu światowych analityków traktuje Bitcoina jako bańkę spekulacyjną z uwagi na:

  • - szybki wzrost zainteresowania jego zakupem, zwłaszcza przez indywidualnych i młodych inwestorów,
  • - wykorzystanie nowej formy technologii, która jest problematyczna w ustaleniu tzw. wartości godziwej,
  • - występowanie ogromnej zmienność cen.

Krytyczny głos wobec bitcoina wyraził również były główny ekonomista International Monetary Fund Kenneth Rogoff, który stwierdził, że upadek bitcoina jest nieunikniony. Rogoff w swoich wypowiedziach nie określił jednak kiedy może nastąpić potencjalny upadek bitcoina. Uważa on jednak, że technologia na której oparte są kryptowaluty jest czymś, co kształtuje przyszłość i w dłuższej perspektywie będzie prosperować.

Autor:

Magdalena Sikorska (Koło Naukowe Procesu Zarządzania UEK)