Od wielu lat Bruksela wysłuchuje skarg europejskich rolników dotyczących nadużyć ze strony dużych sieci handlowych. Problemem w rozwiązaniu tej sprawy jest brak odpowiednich narzędzi w rękach Komisji Europejskiej. Tymczasem, jak informuje serwis Expert, rolnicy oczekują przyjęcia nowego prawa, które będzie regulowało sprawy wstrzymywania płatności przez sieci handlowe, niekorzystnych dla dostawców znanych sieci takich jak na przykład Tesco czy Carrefour.

W ostatnim czasie Jean-Claude Juncker próbował odnieść się bezstronnie do sporu pomiędzy handlem i dostawą produktów. Pękły lody, kiedy unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Phil Hogan, nieoczekiwanie zaatakował supermarkety. Występując w Dublinie, oświadczył, że polecił swoim współpracownikom opracować przepisy mówiące o ochronie rolników przed sieciami handlowymi. Opracowanie projektu ustawy o ochronie rolników jest zaplanowane na początek przyszłego roku. Zawarte w nim mają zostać m.in. przepisy dotyczące kształtowania cen na rynkach i zwiększeniu wpływów spółdzielni rolniczych.

Zaproszeni przez Hogana niezależni eksperci poradzili Komisji Europejskiej, aby powołać organy, które będą nakładać kary na supermarkety w przypadku, gdy te naruszą prawa rolników. Tak powstała niezależna organizacja Agricultural Markets Taskforce ( AMT). Organ ten już wydaje opinie. Jedna z nich mówi o tym, że opóźnienia supermarketów ze spłatami nie powinny przekraczać 30 dni. AMT walczy również z uwzględnianiem w umowach niezrealizowanych transakcji, a także z anulowaniem ich w ostatniej chwili. Na przykład w Wielkiej Brytanii znaleziono dowody na to, że Tesco ponad rok nie regulowało swoich zobowiązań wobec dostawców z sektora rolniczego.

Z kolei sieci takie jak Lidl i Carrefour zaprzeczają kierowanym wobec nim oskarżeniom, twierdząc, że od rolników kupują bardzo mało. Równocześnie sugerują, że winowajcami w tej sprawie są przetwórcy, czyli na przykład Arla czy Danone. Nie ulega wątpliwości, że za całą tą sprawą stoją miliardy euro. To znaczy, że nikt nie podda się bez walki.

Autor:

Małgorzata Kazak (Koło Naukowe Procesu Zarządzania UEK)