Zbliżający się koniec roku to okres podsumowań i różnych rankingów. Serwis CNN przygotował listę osób, które zachwyciły oraz tych, które rozczarowały świat biznesu w 2013 roku. Niektórzy odnieśli niespodziewani sukces, zaś inni ponieśli negatywne konsekwencje przeszłych poczynań. O kim mowa?

Listę zwycięzców otwiera Jack Dorsey, współzałożyciel Twittera, który w tym roku mógł się cieszyć z zakończonego powodzeniem debiutu giełdowego swojej spółki. Wartość akcji portalu notowanego od listopada na NYSE wzrosła o ponad 50 proc., tymczasem majątek Dorseya szacowany jest na 1,3 miliarda dolarów. Z zupełnie przeciwnego powodu sukces osiągnął Michael Dell, który wygrywając starcie ze znanym inwestorem Carlem Icahnem, doprowadził do opuszczenia przez założoną przez siebie spółkę parkietu NASDAQ. Transakcja ta opiewała na 25 miliardów dolarów. Dziennikarze CNN docenili także brytyjskiego nastolatka, Nicka D’Aloisio, który sprzedał samodzielnie stworzoną aplikację Summly internetowemu gigantowi Yahoo!, zarabiając około 30 milionów dolarów. Wśród zwycięzców pojawili się także Sheryl Sandberg, COO Facebooka i jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata biznesu, Steve Ballmer – CEO Microsoftu, który doprowadził do przejęcia przez komputerowego giganta jednego z działów Nokii oraz Jeff Bezos, CEO Amazona, który w tym roku kupił Washington Post.

Równocześnie nikogo nie powinna dziwić obecność Jamiego Dimona na liście przegranych, za którego stare błędy JPMorgan zapłacił 13 miliardów kary chcąc zakończyć batalię z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Rok 2013 nie był również najlepszy dla Eike’a Batisty – Brazylijczyka, który przed dwunastoma miesiącami aspirował do tytułu najbogatszego człowieka świata, zaś obecnie walczy by dwie z jego spółek nie zbankrutowały, czego przyczyn należy upatrywać w spowolnieniu w branży wydobywczej i zdecydowanym spadku zaufania inwestorów. Podobnie 2013 rok nie zapisał się miło w pamięci Thorstena Heinsa, CEO Blackberry, który został zwolniony z pełnienia tej funkcji zaledwie po 22 miesiącach.

A kto Waszym zdaniem powinien znaleźć się na liście zwycięzców i przegranych 2013 roku? Zapraszam do już-nie-konkursowej dyskusji w komentarzach.