Fani serialu „Gra o tron”, śledzący starcia siedmiu rodów walczących o panowanie nad ziemiami krainy Westeros, nie zdają sobie sprawy, że zwycięzcy walki są już znani, ale… po drugiej stronie kamery. Dzięki produkcji popularnego serialu, miliony dolarów zasilają gospodarkę Islandii, Irlandii Północnej i Chorwacji, gdzie powstała produkcja kanału HBO.

Serial, oparty na serii powieści fantasy pt. „Pieśń Lodu i Ognia” autorstwa amerykańskiego pisarza George’a R. R. Martina, doczekał się trzeciego sezonu, co cieszy nie tylko producentów i aktorów, ale także gospodarzy miejsc, które przemieniają się w ziemie krainy Westeros. Mroczne i wilgotne lasy Irlandii Północnej stają się ziemiami jednego z serialowych rodów – rodziny Stark, w zamian za co do budżetu lokalnych spółek trafiło do tej pory blisko 100 milionów dolarów. Northern Ireland Screen, organizacja wspierająca produkcje filmowe w regionie, szacuje, że podczas kręcenia czwartej części serialu do północnoirlandzkiej gospodarki wpłynie kolejne 30 milionów dolarów.

Sceny w mroźnej, pokrytej śniegiem scenerii kręcone są w Islandii i chociaż szczegółowe dane dotyczące wydatków na produkcję „Gry o tron” w tym rejonie są niedostępne, według szacunków dyrektora zarządzającego współpracującej z HBO spółki Pegasus, za same noclegi osób pracujących na planie serialu w 2011 i 2012 roku zapłacono 240 tysięcy dolarów. Dodatkowo za sprawą produkcji wyjątkowe krajobrazy Islandii stają się coraz bardziej popularne wśród turystów, a rozpowszechnianie zdjęć miejsc, gdzie nakręcono wybrane sceny serialu, jest znakomitą okazją do promocji regionu.

Kolejnym zwycięzcą „Gry o tron” jest Chorwacja, której nieco suchy i pustynny krajobraz pasuje do serialowego królestwa Qarth. Dzięki nagraniom w okolicach Dubrownika wzbogaciło się wiele osób, począwszy od zespołów bezpośrednio wspierających i zaangażowanych w produkcję, poprzez hotelarzy, a skończywszy na spółkach transportowych. Niektóre sceny były kręcone w Maroko, Szkocji i na Malcie, a ekipa serialu wszędzie mogła liczyć na miłe przyjęcie.