Real Madryt, niewątpliwie jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich świata, jest na najlepszej drodze, aby zdobyć po raz dziesiąty miano najlepszej klubowej drużyny Europy. Za sukcesami sportowymi kryją się we współczesnym świecie duże pieniądze, czasami zdobywane w niejasnych okolicznościach.

Właśnie w tych dniach UE bada zarzuty, że niektóre najlepsze kluby piłkarskie, w tym Real Madryt, otrzymały pomoc państwa, z naruszeniem reguł konkurencji UE. Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, czy dowody są wystarczająco silne, aby uzasadnić formalne postępowanie wyjaśniające. Rzecznik Komisji Europejskiej Antoine Colombani, powiedział w wywiadzie udzielonym stacji BBC News, że cyt. „na obecnym etapie tylko analizujemy dostępne informacje”, potwierdzając jednocześnie, że Real Madryt jest jednym z podmiotów tej analizy.

W marcu UE rozpoczęła rozpatrywanie sprawy pięciu holenderskich klubów, w tym PSV Eindhoven, w związku z podejrzeniami o korzystanie z nieuczciwej pomocy państwa. Obecnie dochodzenie zostało rozszerzone na Real Madryt. Jeśli zarzuty się potwierdzą, klubom grożą wysokie grzywny za przyjęcie tego rodzaju pomocy.

Audytorzy firmy Deloitte sporządzili raport z którego wynika, iż w sezonie 2011/2012 Real Madryt był najlepszym pod względem uzyskanych dochodów klubem w Europie. Oskarżenia wobec Realu Madryt dotyczą działalności klubu na rynku…nieruchomości. Otóż pod koniec 1990 roku klub kupił od władz miasta działkę zlokalizowaną w atrakcyjnym miejscu Madrytu. Trzynaście lat później, wartość gruntu wzrosła…ponad 50 razy, w stosunku do ceny, którą zapłacił Real Urzędnicy UE podejrzewają, że sprzedaż gruntu po zaniżonej cenie stanowiła bezprawną pomoc publiczną dla klubu.

Władze Realu Madryt zaprzeczyły w wydanym oświadczeniu, iż opisywana transakcja miała na celu pomoc finansową dla klubu. W oświadczeniu czytamy, iż „ceny ziemi poszły w górę z powodu rewitalizacji obszarów miejskich w Madrycie oraz ogólnie dobrej koniunkturze na rynku nieruchomości w opisywanym okresie”.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w krajach o bogatych tradycjach piłkarskich, najlepsze kluby piłkarskie to instytucje mające ogromne społeczne znaczenie. W tym kontekście całkiem prawdopodobne wydaje się, że w ten czy inny sposób władze tych krajów mogą wspierać działalność takich klubów. Wydaje się to tym bardziej prawdopodobne, że zgodnie z nowymi przepisami, kluby piłkarskie mają zakaz występowania w rozgrywkach europejskich pucharów, jeśli ich budżety nie są zrównoważone.