„Jeden z największych przedsiębiorców XX wieku, Ingvar Kamprad, zmarł podczas pobytu w swoim domu w Szwecji, 27 stycznia tego roku”, czytamy w oficjalnym oświadczeniu. Wiadomość o śmierci 92-letniego Kamprada została skomentowana przez szwedzkiego premiera Stefana Lofvena, wychwalającego go jako inspirującą postać, której wpływy wykroczyły poza jego ojczyznę.

„Ingvar był wyjątkowym przedsiębiorcą, który wywarł wielki wpływ na szwedzki biznes i dał wszystkim możliwość stworzenia własnego designu” – powiedział polityk. Urodzony 30 marca 1926 r. na południu Szwecji, Kamprad rozpoczął swój biznes w wieku 5 lat od sprzedaży zapałek sąsiadom. Później do oferty dodał nasiona, ozdoby świąteczne, ołówki i długopisy.

Sklep IKEA założył w 1943 roku, kiedy miał zaledwie 17 lat. W 1956 roku spółka stała się pierwszym producentem łatwo składanych mebli. Pomysł zrodził się w głowie Kamprada, gdy zobaczył jak pracownik skręca nogi stołu, aby umieścić go w samochodzie klienta. Potem zdał sobie sprawę, że może tworzyć produkty, które pozwolą zaoszczędzić zarówno przestrzeń, jak i pieniądze na transport. Dziś proste, ale solidne projekty mebli do samodzielnego montażu można znaleźć we wnętrzach na całym świecie. Roczny dochód spółki przekracza dziesiątki milionów.

Niedawno założyciel imperium mebli zrezygnował z bezpośredniego zaangażowania w biznes, ale do ostatniego dnia życia pozostał doradcą firmy. „Ingvar Kamprad był typowym szwedzkim przedsiębiorcą – pracowitym i upartym, z wielkim ciepłem i błyskotliwością w oczach. Pracował do końca życia, pozostając wierny swemu motto, że jeszcze wiele pozostaje do zrobienia „- czytamy w oświadczeniu.

Autor:

Jarosław Sadowyj   (Koło Naukowe Procesu Zarządzania UEK)