Wiadomości z ubiegłych tygodni świadczą o rosnącym znaczeniu Bliskiego Wschodu, a szczególnie o coraz mocniejszej pozycji Dubaju. Miasto to ma aspiracje by stać się centrum islamskich finansów, renomowanym ośrodkiem naukowym i lotniczym pępkiem świata. Uwieńczeniem tych starań jest wybór Dubaju na gospodarza wystawy World Expo 2020.

Organizacja Wystaw Światowych ma ponad stuletnią historię, jednak do tej pory międzynarodowe wydarzenie nigdy nie odbyło się w żadnym z krajów Bliskiego Wschodu. Podczas World Expo dziesiątki krajów mają szansę zaprezentować swój dorobek kulturalny, naukowy i techniczny, równocześnie promując się wśród zwiedzających. W mieście goszczącym wystawę najczęściej powstaje ogromne miasteczko z wieloma pawilonami, w których odwiedzający mogą poczuć się, jak podczas zagranicznych podróży. Najlepszą okazję do zaprezentowania się i zainteresowania turystów czy inwestorów ma gospodarz World Expo.

Emir Dubaju, szejk Mohammed Bin Rashid al-Maktoum, wyraził swoje zadowolenie z wyniku konkurencji o organizację międzynarodowego wydarzenia w 2020 roku, w której jego miasto pokonało rosyjski Jekaterynburg, brazylijskie Sao Paula i turecki Izmir. Szejk al-Maktoum obiecał, że Expo 2020 zadziwi cały świat i odświeży wizerunek Bliskiego Wschodu  jako rejonu, gdzie zachodzą gwałtowne przemiany społeczne i miesza się wiele kultur. Szacuje się, że trwająca sześć miesięcy wystawa przyniesie około 23 miliardy dolarów. Jednocześnie na jej organizację Dubaj zamierza przeznaczyć niecałe 8,5 miliarda dolarów, w większej części finansowane przez rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich (około 6,5 miliarda dolarów). Część tych środków zostanie spożytkowana na realizację projektów infrastrukturalnych, między innymi rozbudowane zostanie metro i powstaną nowe hotele.

Warto dodać, że pamiątką po Wystawie Światowej z 1889 roku w Paryżu jest Wieża Eiffla. Ciekawe, czy atrakcje przygotowane przez Dubaj z okazji World Expo 2020 będą cieszyły się równą popularnością wśród turystów. Zapewne wielu zastanawia także, jaka w 2020 roku będzie pozycja Dubaju na międzynarodowej arenie.

 

***

Z powodu problemów technicznych artykuł został opublikowany z opóźnieniem, w związku z czym ocenie konkursowej będą podlegały komentarze opublikowane do wtorku, 3 grudnia.