Od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku banki borykają się z różnego rodzaju problemami, których rozwiązanie determinuje ich rynkowe „być albo nie być”. Na ratunek przybywa im nowoczesna technologia, a konkretnie… superkomputer. Czy produkt IBM o wdzięcznym imieniu Watson stanie się bohaterem sektora bankowego?

Propozycja IBM jest następująca – banki powinny używać wysoce zaawansowanej technologii (czyli rozwiązań IBM ;-) , by efektywnie zarządzać ogromną ilością danych. Umożliwi to zbliżenie się do klientów, a co za tym idzie zwiększenie zysków. Watson to sztuczna inteligencja, superkomputer, który jest w stanie przetwarzać setki milionów fragmentów danych w ciągu kilku sekund. Większość komputerów potrzebuje do tego celu danych ustrukturyzowanych, podczas gdy dzieło IBM podąża krok dalej. Superkomputer jest mistrzem w nadawaniu sensu imponująco wielkiej liczbie danych nieustrukturyzowanych.

Co więcej, Watson potrafi odpowiadać na pytania zadane w tzw. języku naturalnym. Dzięki temu możliwe jest jego szerokie wykorzystanie np. w opiece zdrowotnej. W szpitalu Memorial Sloan Kettering Cancer Center, superkomputer służy społeczności pomagając lekarzom w stawianiu diagnozy. Na podstawie występujących symptomów oraz historii chorobowej rodziny pacjenta, Watson stara się dociec co dolega badanemu. I jest w tym coraz lepszy! Superkomputer pomaga zarówno w diagnozowaniu jak i leczeniu raka.

Usługi finansowe obfitujące w ogromne ilości ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych danych wydają się być kolejnym polem, na którym umiejętności Watsona sprawdzą się idealnie. Systemy bankowe są bowiem podatne na ludzkie błędy, prowadzące do otrzymywania danych niskiej jakości. Korzystanie z takich danych stanowi problem zarówno przy tworzeniu planów i modeli finansowych, jak i szacowaniu ryzyka określonych zmian rynkowych oraz wprowadzanych innowacji produktowych. Superkomputer umożliwia zbieranie i właściwe organizowanie danych, dzięki czemu banki mogą podejmować lepsze decyzje, zmniejszać ryzyko oraz zarabiać więcej pieniędzy. Ile banków zdecyduje się na współpracę z Watsonem? Zobaczymy niebawem.

Poznaj Watsona:

http://www.youtube.com/watch?v=cU-AhmQ363I

i zobacz jak pomaga leczyć ludzi:

http://www.youtube.com/watch?v=Vq87Qm70xhw