Zaledwie przedwczoraj pisaliśmy w tym miejscu o planowanej potężnej fuzji dwóch największych światowych producentów cementu, a już szykuje się kolejna tego typu operacja, tym razem na rynku farmaceutycznym. Fuzja dotyczy co prawda „tylko” hinduskiego rynku, ale biorąc pod uwagę potencjał demograficzny Indii, warta jest odnotowania.

Jeden z dwóch głównych graczy na hinduskim rynku farmaceutycznym–firma Sun Pharmaceutical ogłosiła przejęcie swojego głównego konkurenta firmy Ranbaxy za kwotę 4 miliardów dolarów. Większościowy udział w Ranbaxy posiada japoński koncern Daiichi Sankyo. Przejęcie będzie polegać na całkowitym wykupie akcji Ranbaxy. Nowy podmiot będzie oczywiście największym producentem leków na hinduskim rynku, a piątym na świecie. Jak zwykle w takich przypadkach, zatwierdzenie fuzji wymaga jeszcze zgody akcjonariuszy obu firm, a także organów antymonopolowych.

W samej fuzji dwóch największych producentów leków w Indiach nie byłoby może nic ciekawego, gdyby nie fakt, że obie firmy w mniejszym lub większym stopniu są podmiotem dochodzenia prowadzonego przez amerykańską Food and Drug Administration (FDA). W ubiegłym miesiącu Amerykanie nałożyli zakaz importu do USA leków wyprodukowanych w jednym z zakładów należących do Ranbaxy. To już czwarta fabryka tej firmy, wobec której podjęto taką decyzję. Urzędnicy z FDA argumentują, iż cyt. „standardy produkcji leków w niektórych zakładach Ranbaxy nie odpowiadają normom”. Głównym zarzutem jest to, że pracownicy firmy używają do wielokrotnych testów próbek, które nie przeszły wstępnej kwalifikacji w nadziei, że cyt. „w końcu uda się uzyskać zadowalający wynik i nie trzeba będzie marnować próbki”. Podobny zakaz został także nałożony na produkty Sun Pharmaceutical. Oficjalnym argumentem było cyt. „niespełnienie wymagań związanych z dobrymi praktykami biznesowymi”. Jeżeli zsumować wszystkie zakazy, które FDA wydało na import indyjskich leków to okaże się, że ponad 30 zakładów różnych koncernów farmaceutycznych nie może produkować na eksport do USA.

Niektórzy komentatorzy podejrzewają, że polityka amerykańskich władz niejako przyspieszyła decyzję o konsolidacji hinduskiego rynku farmaceutycznego, gdyż wielkiemu koncernowi, który powstanie po połączeniu Sun Pharmaceutical i Ranbaxy łatwiej będzie bronić swoich interesów i walczyć o amerykański rynek.