Po długotrwałej walce z przepisami oraz niemałą biurokracją, brytyjskie Tesco staje się pierwszą zagraniczną siecią handlową, która rozpocznie sprzedaż na wartym 500 mld dolarów indyjskim rynku detalicznym. Tesco podpisało właśnie porozumienie z firmą Trent Limited, należącą do Grupy Tata. Na mocy zawartej umowy utworzona zostanie spółka joint venture o nazwie Trent Hipermarket Limited (THL), zarządzająca sklepami Star Bazar w Indiach.

Dzięki zgodzie wydanej przez Indian Foreign Investment Promotion Board (Indyjska Agencja Promocji Inwestycji Zagranicznych), brytyjski gigant zainwestuje w przedsięwzięcie ok. 85 mln funtów. Zarówno Tesco jak i Trent Limited, posiadają po 50% udziałów w nowoutworzonej spółce. Jak podaje BBC, w ramach zawartej umowy THL będzie operatorem 12 supermarketów pod szyldami Star Bazaar i Star Daily, zlokalizowanych w południowych i zachodnich regionach Indii. Największy w Wielkiej Brytanii oraz trzeci co do wielkości detalista na świecie, od 2008 r. dostarczał towary do Trent Limited oraz udzielał firmie wsparcia technicznego.

Zagraniczne sieci handlowe zyskały pozwolenie na działalność w Indiach już 2 lata temu. Jednak dopiero teraz pierwsza firma przedarła się przez gąszcz różnego rodzaju dokumentów wymaganych w ramach procedury aplikacyjnej. W świetle początkowo wprowadzonych regulacji, zagraniczne supermarkety były zobowiązane do pozyskiwania 30% sprzedawanych produktów od małych indyjskich firm. Przepis ten zniechęcał wielu potencjalnych inwestorów. Rząd co prawda zachował wspomniany wymóg, jednak dał międzynarodowym przedsiębiorstwom pięć lat na osiągnięcie tego celu, pozwalając jednocześnie na początkowy import towarów.

Czy Tesco osiągnie sukces na kolejnym rynku? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam trochę poczekać. Niewątpliwie jednak firma będzie musiała zmierzyć się z tymi samymi problemami, z którymi borykają się inni zagraniczni inwestorzy w Indiach. A są one niemałe, biorąc pod uwagę słabo rozwiniętą infrastrukturę oraz trudne do przewidzenia poczynania tamtejszych rządzących.