Badanie przeprowadzone przez Kantar Worldpanel ComTech (organizacja zajmująca się badaniami panelowymi oraz monitoringiem rynku) wskazuje, że firma Apple w ciągu ostatnich 12 tygodni (od 25.11.2012) osiągnęła najwyższy udział w rynku smartphone’ów w Stanach Zjednoczonych (53,3%). Istotny wpływ na wynik miała sprzedaż iPhone’a 5, który niedawno pojawił się w ofercie giganta z Cupertino. O ile na rynku w USA dominuje w tej chwili Apple, to w Europie prym wiodą urządzenia z systemem Android 61% rynku, co jest wzrostem w porównaniu z 51,8% w zeszłym roku.

Jak sugeruje D. Sunnebo z Kantar Worldpanel przekroczenie po raz pierwszy 50% udziału w rynku jest krokiem milowym dla Apple’a szczególnie w kontekście prognoz przewidujących dalszy wzrost udziału w rynku firmy z Cupertino.

W przeciwieństwie do rynku amerykańskiego, rynek w smartphone’ów w 5 największych krajach Europy zdominowany jest przez Samsung’a – 44,3%. Apple zajmuje drugą lokatę z „zaledwie” 25,3%. O trzecie miejsce walczą HTC, Sony i Nokia, których udział w rynku jest podobny.

Co ciekawe mimo, że w USA sprzedaż telefonów z oprogramowanie Microsoft’u pozostaje na niskim poziomie, to w Wielkiej Brytanii np. udział w rynku Nokii za sprawą modeli Lumia 800 i 610 (z oprogramowaniem Windows Phone) powoli wzrasta. Najbliższy okres powinien pokazać reakcję rynku na nowy model Lumia 920 oraz modele HTC z oprogramowaniem Windows 8X.

Jak zauważa Sunnebo dla Nokii nadal trudnym jest zainteresowanie swoimi produktami młodszych klientów. W ciągu ostatnich 6 miesięcy tylko 28% sprzedanych Lumii 800 została zakupiona przez osoby poniżej 35 roku życia w porównaniu do 42% uwzględniając wszystkie produkty firmy. Nowa Lumia 920 z technologią EE 4G może pomóc w zmianie tego wyniku ze względu na innowacyjny charakter, aczkolwiek nie będzie, to łatwe zadanie.

Ciekaw jestem jak widzicie przyszłość Nokii niegdyś potentata na rynku telefonów, a aktualnie firmy borykającej się z ogromnymi problemami finansowymi?