Dzisiejsze wiadomości biznesowe dotyczące Rosji na pewno przejdą do historii. Waluta naszego sąsiada zaliczyła spektakularny spadek i była wyceniana najniżej w dziejach. Na nic zdały się nerwowe, nocne manewry rosyjskiego banku centralnego, który – chcąc chronić rubla – podwyższył stopy procentowe z 10,5 do 17%. Zabieg ten przyniósł oczekiwane efekty tylko na chwilę. Rano rubel umocnił się w stosunku do dolara, ale później jego kurs znów zaczął spadać.

Jak informuje BBC, w ciągu minionego roku rosyjska waluta znacznie straciła na wartości w odniesieniu do waluty amerykańskiej. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się przede wszystkim tańszą ropę naftową oraz sankcje, którymi państwa zachodnie objęły Rosję. Na podwyższenie stóp procentowych nerwowo zareagowali zarówno zwykli obywatele, jak i tamtejsza giełda. Wielu analityków podkreśla, że historycznie niski kurs rubla może być zapowiedzią jeszcze większych problemów. Z ust specjalistów padają nawet twierdzenia o nadchodzącym bankructwie Rosji.

Szefowa Banku Centralnego Rosji Elwira Nabiullina zapewniała, że podwyżka stóp procentowych powinna ograniczyć inflację oraz zachęcić Rosjan do deponowania rodzimej waluty na oprocentowanych kontach. Nie przewidziała jednak, że wzrost stóp procentowych wpłynie na kurs rubla ze skutkiem natychmiastowym. Nabiullina podkreśliła, że biorąc pod uwagę wszystkie podstawowe parametry, rubel jest obecnie niedoszacowany. I trudno odmówić jej racji, natomiast nie zmienia to faktu, że działanie banku nie tylko nie przyniosło spodziewanych rezultatów, ale może również spowodować kolejne negatywne skutki dla rosyjskiej gospodarki.

Kłopoty rubla znalazły również odzwierciedlenie w kursie złotego, który stracił dziś na wartości po kilka groszy w stosunku do głównych walut. Specjaliści podkreślają, że słaby rubel może także spowodować, iż nasi eksporterzy będą mieli problem ze znalezieniem odbiorców na towary wysyłane do tej pory do naszego sąsiada. Jak widać po raz kolejny przekonujemy się, że gospodarka światowa to system naczyń połączonych.