Wiele państw dokłada starań, by ich obywatele odkryli w sobie żyłkę do inicjowania nowych przedsięwzięć biznesowych. Nie inaczej jest w Kuwejcie, gdzie wspiera się wszystkich, którzy pragną odmienić swoje zawodowe życie. Zwłaszcza jeśli powstałe firmy zamierzają działać w branżach powiązanych z nowymi technologiami. Dla niektórych może to być o tyle zaskakujące, że Kuwejt kojarzy się raczej z wydobyciem ropy naftowej. Okazuje się jednak, że kraj chce się rozwijać również w innych dziedzinach.

Ciekawy artykuł na ten temat ukazał się na łamach portalu BBC. Opisano w nim m.in. historię 28-letniej Arwy Al-Jaser, która ukończyła studia z zakresu finansów i kiedyś pracowała na rządowej posadzie. Jednak cały czas czuła, że nie jest to coś, czym chciałabym zajmować się przez całe życie. Postanowiła więc porzucić dotychczasowego pracodawcę i zostać programistką sieciową. Jak mówi Arwa, współtworzenie serwisu internetowego Mukankom przysparza wielu bezsennych nocy ze względu na swoją intensywność i naglące terminy, ale jest również źródłem wielkiej satysfakcji i radości.

W trakcie swojej przemowy na spotkaniu zorganizowanym w ramach globalnego programu Girls in Tech, pani Al-Jaser przekonuje inne kobiety do tego, by nie bały się podejmować wyzwań. Jej zdaniem ryzyko się opłaca, jeśli tylko ostatecznie człowiek zajmuje się tym, co kocha. Jest nadzieja, że historia Arwy zainspiruje inne kobiety do rozpoczęcia działalności w ramach technologicznych start up’ów. W Kuwejcie ma miejsce wiele spotkań podobnych do opisywanego, gdyż kraj intensyfikuje działania by stworzyć nowe pokolenie młodych przedsiębiorców.

Rządzący zamierzają w ten sposób zdywersyfikować działalność gospodarczą państwa, która w dużej mierze (ok. 60%) opiera się na wydobyciu i handlu ropą naftową. Ze względu na niskie ceny ropy wpływy Kuwejtu zmniejszyły się aż o 60%. W związku z tym zapowiedziano reformy, które mają odmienić gospodarkę i zmniejszyć wydatki budżetowe. Kluczowym elementem rządowego planu jest utworzenie National Fund for Small and Medium Enterprise Development, na który to cel przekazano ok. 6,6 mld dolarów. A wszystko po to, by stworzyć w Kuwejcie klimat dla przedsiębiorców i umożliwić początkującym biznesmenom dostęp do usług finansowych i wsparcia mentorów. Z programu skorzystać będą mogli wyłącznie obywatele kraju.