Niedawno informowaliśmy w tym miejscu o potężnej fuzji na rynku piwowarskim, która w rezultacie spowoduje powstanie piwnego giganta posiadającego ponad 30% udziałów w światowym rynku piwa. Takie same procesy zachodzą także w innych branżach, m.in producentów cementu (nasze artykuły sprzed roku). Wiele wskazuje na to, że może to być trwalszy trend, gdyż właśnie nadeszły informacje o kolejnym tego typu wydarzeniu.

Dwie największe firmy z branży chemicznej w USA Dow Chemical i DuPont ogłosiły właśnie plany pełnej fuzji, która w rezultacie doprowadzi do powstania jednej firmy o nazwie DowDuPont. Jeśli fuzja zostanie zatwierdzona przez amerykański Urząd Antymonopolowy, akcjonariusze obu firm obejmą dokładnie połowę akcji w nowym koncernie. Funkcje kierownicze w nowym podmiocie obejmą obecni prezesi obu firm. Jak powiedział Andrew Liveris szef Dow Chemicals cyt. „decyzja o połączeniu obu firm dojrzewała od nas od dekady. Mamy nadzieję, że potencjał obu firm pozwoli na osiągnięcie efektu synergii i nowy podmiot przyniesie nową jakość dla naszych klientów”. Kapitalizacja nowego podmiotu–według wartości akcji–wyniesie ponad 130 miliardów dolarów. Po utworzeniu DowDuPont zostanie ona od razu podzielona na trzy spółki, z których każda specjalizować się będzie o odmiennym sektorze rynku chemicznego tj. rolnictwie (nawozy sztuczne), chemii budowlanej i chemii specjalistycznej. Podział ma nastąpić w ciągu dwóch lat po utworzeniu DowDuPont.

Może wydawać się dziwne, że obaj giganci najpierw planują fuzję, aby następnie połączoną spółkę dzielić na trzy odrębne podmioty. Taki ruch jest jednak uzasadniony w świetle amerykańskiego prawa podatkowego. Jak powiedział analityk James Sheehan, z firmy SunTrust Robinson Humphrey cyt. „najpierw obie firmy muszą się połączyć, aby ich późniejszy podział zwolniony był z opodatkowania”. Na samej fuzji obie firmy planują zaoszczędzić około 3 miliardów dolarów z tytułu obniżenia kosztów operacyjnych.

Niezależnie od planów fuzji, DuPont ogłosił plan oszczędnościowy zakładający zwolnienie co najmniej 10% pracowników. Co ciekawe, zwykle w przypadku ogłoszenia planów fuzji, akcje spółek szybują do góry. Tym razem było jednak odwrotnie. Na nowojorskiej giełdzie akcje Dow Chemical straciły 2,8%, a DuPont nawet 5,5%. Czyżby to oznaczało brak wiary inwestorów w sens planowanego połączenia?