Dla wielu młodych, przedsiębiorczych ludzi, stworzenie własnej firmy stanowi docelowy plan zawodowy. Marzenia podsycane są za każdym razem, gdy specjaliści radzą nam wziąć odpowiedzialność za życie, uwierzyć w siebie i… zostać swoim szefem. Świat biznesu pełen jest historii o tym, jak dobry pomysł i odrobina szczęścia doprowadziły na szczyt współczesnych bogaczy. Rzeczywistość nie jest jednak tak różowa, jak mogłoby się wydawać, a praca na własny rachunek to nie lada wyzwanie. W ciekawym artykule na portalu Inc.com, cienie prowadzenia działalności gospodarczej opisała Lolly Daskal.

Nie ma wątpliwości, że zostawienie nudnej pracy i stanie się swoim własnym szefem może być ekscytujące. Wielu ludzi, którzy podjęli ten trud, jest zadowolonych z decyzji, gdyż w prowadzeniu własnej firmy znaleźli spełnienie osobiste i zawodowe. Jednak rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana, niż marzenia. Oto niektóre z rzeczy, które powinno się rozważyć zanim rzuci się na głęboką wodę przedsiębiorczości.

Ciemna strona biznesu istnieje
Faktem jest, iż do 90 procent nowych przedsiębiorstw – w tym start-up’ów – upada w ciągu kilku lat od rozpoczęcia działalności. Historie Amazona czy Zapposa są budujące, należy jednak pamiętać, że ryzyko niepowodzenia jest bardzo realne.

Sama pasja nie wystarczy
Wielokrotnie w opracowaniach na temat własnego biznesu pada stwierdzenie, że pasja zwycięży. I jest to prawda, ale tylko do pewnego momentu. W dłuższej perspektywie sukces ma dużo więcej wspólnego z mniej ekscytującymi cechami charakteru – cierpliwością i wytrzymałością.

Potrzeba wielu lat ciężkiej pracy, aby zbudować biznes
Wielu młodych ludzi uważa, że ​​własna działalność to krótsze godziny pracy i więcej wolnego czasu. W rzeczywistości prowadzenie biznesu oznacza skrupulatne, staranne budowanie firmy każdego dnia przez okres kilku a nawet kilkunastu lat. Prawdą jest, że istnieje klucz do sukcesu – to ciężka praca, lub bardziej precyzyjnie, bardzo ciężka praca. Własny biznes daje dużą satysfakcję, ale trzeba być gotowym by pracować ciężej, niż gdyby pracowało się dla kogoś innego.

Samotność jest nieodłącznym elementem życia przedsiębiorcy
Kiedy pracuje się w dobrze zorganizowanej firmie, ma się do dyspozycji zaufaną sieć współpracowników. W każdej chwili można z niej skorzystać, jak z sieci bezpieczeństwa i współodpowiedzialności. Ponadto istnieje możliwość kontaktu i interakcji ze znanymi ludźmi w czasie pracy. Tymczasem samotność i odizolowanie są istotnymi elementami życia większości przedsiębiorców.

Aby prowadzić innych, musisz zarządzać sobą
W powszechnym wyobrażeniu w przedsiębiorczości chodzi wyłącznie o pomysł. Jednak firmy, które odniosły sukces w biznesie – nawet te z tylko jednym pracownikiem – mają wielkich liderów. A najlepsi liderzy wiedzą, jak umiejętnie zarządzać sobą.

Prawdopodobnie nie będziesz bogaty
Kolejny mit dotyczy tego, iż własny biznes to prosta droga do wielomilionowego majątku. Jest wiele korzyści z bycia przedsiębiorcą, ale jeśli główny motywator stanowi właśnie bogactwo, otworzenie własnej firmy prawdopodobnie nie jest najlepszym sposobem, aby do niego dojść.

Kryzys pewności siebie jest przed Tobą
Przedsiębiorcami są zazwyczaj ludzie pewni siebie. Jednak większość z nich doświadcza w pewnym momencie kryzysu wiary we własne możliwości oraz prowadzone działania. Dzieje się tak z uwagi na rosnącą odpowiedzialność oraz wysoką stawkę, o którą toczy się gra rynkowa. Kiedy czujesz się beznadziejnie, musisz umieć ciężko pracować, aby pokonać wszelkie zwątpienie i wyjść z przytłaczającej Cię sytuacji obronną ręką.

Nie udawaj, nigdy
Tajemnicą sukcesu jest pozostać sobą – z wszystkimi wadami i zaletami. Przedsiębiorczość nie jest dla każdego i to też jest w porządku.

Ludzie, którzy mają serce do interesów zawsze będą iść przez życie stwarzając więcej możliwości, niż ich napotkają. Pokonają również więcej wyzwań, niż kiedykolwiek myśleli, że będą w stanie. Przede wszystkim jednak nigdy nie pomylą niepowodzenia z ostateczną porażką. Mając na uwadze wszystkie powyższe argumenty, należy się zastanowić, czy własna działalność jest rzeczywiście tym, co chce się robić w życiu.