Wielu pracodawców zastanawia się, jak skutecznie motywować personel do pracy. W tym celu wykorzystywane są narzędzia płacowe i pozapłacowe, przy czym w przypadku tych drugich, firmy stają się coraz bardziej kreatywne. Wśród benefitów oferowanym pracownicom Facebooka znalazło się bowiem finansowanie, w ramach świadczeń ubezpieczeniowych, procedury… zamrażania komórek jajowych. Śladem społecznościowego potentata planuje podążyć już od stycznia inny gigant – Apple. Czy dołączą do nich kolejne firmy?

O niezwykłym pomyśle pracodawców poinformowało na swoich łamach CNN. Zamrażanie komórek jajowych pozwala kobietom na odłożenie macierzyństwa w czasie. W pewnym wieku, bez przechowywanych na ten cel komórek, byłoby im trudniej zajść w ciążę ze względu na proces starzenia się organizmu. Zapobiegliwi pracodawcy postanowili zatem zadbać o szczęście rodzinne pracownic i dali im szansę na późniejsze macierzyństwo.

Co ciekawe, opcja jest dostępna dla wszystkich zatrudnionych kobiet, a nie tylko tych, które aktualnie mają problemy z poczęciem dziecka. Pracownice Facebooka mogą w najlepszym (pod względem biologicznym) wieku skupić się na karierze zawodowej, a w późniejszym czasie skorzystać z zamrożonych komórek i cieszyć się macierzyństwem. Nie wszystkim podoba się jednak oferowane przez firmę rozwiązanie. Krytycy twierdzą, że jest to jawne namawianie kobiet do przedkładania życia zawodowego nad macierzyństwo.

Koszt oryginalnego benefitu w USA to ok. 10 tys. dolarów za każdy cykl pobrania oraz 500 dolarów rocznie za składowanie komórek. Lekarze doradzają zazwyczaj zamrożenie przynajmniej 20 sztuk, co wymaga wykonania 2 cykli procedury. Pracownice Facebooka mogą liczyć na refundację takiego zabiegu w kwocie nieprzekraczającej 20 tys. dolarów. Obserwatorzy rynku uważają, że oryginalne świadczenia są częścią większych programów dużych firm technologicznych, poszukujących zwiększenia różnorodności wśród personelu. Przedsiębiorstwa te są bowiem zdominowane przez mężczyzn, a nowe udogodnienia mogą zachęcić kobiety do zasilenia ich szeregów.