O tym, że słodkie napoje, zwłaszcza gazowane, nie są specjalnie zdrowe, wiedzą już przedszkolaki. Zawarty w nich cukier psuje zęby oraz przyczynia się do wzrostu liczby osób cierpiących na jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku – otyłość. Mimo powszechnej świadomości o szkodliwości słodzonych napojów cieszą się one dużą popularnością. Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, znany m.in. z walki z papierosami i niezdrowymi tłuszczami trans, postanowił zająć się kolejnym problemem – zawartością cukru we wspomnianych napojach.

Plan Bloomberga zakłada zakaz sprzedaży większych niż 0,5 litra (16 oz.) napojów słodzonych w miejscach publicznych takich jak restauracje, kina czy uliczne wózki z artykułami spożywczymi. Proponowane restrykcje dotkną przede wszystkim popularne sieci fast-foodowe, właścicieli delikatesów oraz handlarzy sprzedających napoje na stadionach. Jeśli plan wejdzie w życie, od marca przyszłego roku nie będą oni mogli sprzedawać dużych napojów słodzonych. Zakaz nie dotyczy soków owocowych, koktajli mlecznych, alkoholi oraz napojów dietetycznych.

W Stanach Zjednoczonych otyłość stanowi poważny problem. Ponad połowa mieszkańców Nowego Jorku jest otyła lub ma nadwagę. Zdaniem Bloomberga, zamiast załamywać ręce należy działać. Plan burmistrza wymaga zatwierdzenia ze strony Komisji ds. Zdrowia. Zważywszy jednak na fakt, iż zasiadają w niej członkowie mianowani przez Bloomberga, a sam przewodniczący oficjalnie poparł plan walki z cukrem w napojach, trudno spodziewać się odrzucenia pomysłu.

Jak można się było domyślić, producenci i handlowcy nie są zachwyceni planowanymi restrykcjami. Zdaniem przedstawiciela New York City Beverage Association – Stefana Friedmana, walka z napojami słodzonymi jest obsesją nowojorskiego departamentu zdrowia oraz burmistrza. Nie rozwiązuje jednak problemu otyłości, a odwraca uwagę od skuteczniejszych form walki z tą chorobą.

Jakiś czas temu, administracja Bloomberga próbowała wprowadzić podatek stanowy na napoje gazowane, ale inicjatywa zakończyła się fiaskiem. Jak będzie tym razem?

Więcej na temat planu Bloomberga znajdziecie tutaj: http://www.nytimes.com/2012/05/31/nyregion/bloomberg-plans-a-ban-on-large-sugared-drinks.html?_r=1&hp