Wartość udziałów największego portalu społecznościowego  spadła poniżej 29 dolarów osiągając najniższy poziom od wejścia spółki na NASDAQ. Od czasu IPO (ang. Initial Public Offering) akcje Facebooka straciły niemal ćwierć wartości, a w ubiegły wtorek sesja została zamknięta na poziomie 28,82 dolara.

Jednym z powodów ciągłego spadku wartości jest fakt, że uruchomiono także obrót opcjami na akcje spółki Zuckerberga. Opcje są formą instrumentów pochodnych, które umożliwiają obstawianie przyszłego kierunku zmian wartości papierów wartościowych. Jak się okazuje, większość inwestorów przewiduje pogorszenie sytuacji społecznościowego giganta. Długo oczekiwane wejście popularnego portalu na parkiety NASDAQ jest największym rozczarowaniem ostatnich lat – gwałtowny spadek wartości jest całkowitym odwróceniem trendu sprzed dwóch tygodni, kiedy ludzie tłumnie zapisywali się na zakup akcji młodziutkiej spółki.

Facebook zmienił sposób, w jaki komunikują się miliony ludzi na całym świecie. Zmienił także metody docierania przez przedsiębiorstwa do obecnych i potencjalnych klientów. Mimo to 900 milionów użytkowników portalu w zeszłym roku wygenerowało tylko miliard zysku i nic nie wskazuje na możliwość poprawy tego wyniku. Cena akcji spadła w wyniku obawy, że spółka Zuckerberga jest przewartościowana. Dodatkowo startu nie ułatwiły problemy techniczne na NASDAQ w pierwszym dniu notowań Facebooka.

Doświadczenia społecznościowego króla odstręczają od wejścia na giełdowe parkiety VKontakte, największy rosyjski portal tego typu. Chcąc uniknąć problemów, z którymi boryka się teraz Facebook, VKontakte przesunął termin swojego IPO. Według Pavla Durova, szefa rosyjskiego portalu, inauguracyjny występ Facebooka zraził wielu prywatnych inwestorów do lokowania środków w udziałach sieci społecznościowych.

Trudno się dziwić rosyjskiej społecznościówce. Mało kto przewidywał, że ukochany przez miliony „fejsik” spotka się z taką reakcją inwestorów. A przecież tak trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez kont na Facebooku…

Według Ciebie kurs akcji Facebooka w czerwcu:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading …

***

Aktualności: 31 maja 2012 roku kurs zamknięcia wyniósł 29,6 dolarów. Na początku czerwca wartość akcji Facebooka spadała, osiągając minimum 7 czerwca (26,31 dolarów), a w drugiej części miesiąca rosła. Maksymalna wartość wyniosła 33,1 dolarów (26 czerwca 2012 roku), zaś kurs zamknięcia na koniec miesiąca wyniósł 31,09 dolarów.