Publikacji list najbogatszych czy najbardziej wpływowych osób na świecie zawsze towarzyszą emocje. Dzisiejszym wpisem szczególnie zainteresowane powinny być nasze czytelniczki. Magazyn Fortune opublikował bowiem niedawno ranking 51 najbardziej wpływowych kobiet w Stanach Zjednoczonych za rok 2016. Warto dowiedzieć się, które panie i w jakich branżach wypadły najlepiej, gdyż mogą one służyć jako wzór do naśladowania, jeśli któraś z naszych czytelniczek ma aspiracje podbicia świata biznesu.

W rankingu znajduje się 22 żeńskich prezesów. To o 5 pań prezesek mniej niż w roku ubiegłym. W porównaniu do 2015 r. jest 10 wielkich nieobecnych czyli kobiet, które ustąpiły ze stanowisk lub utraciły swoją pozycję w świecie biznesu. Jedną z nich jest Marissa Mayer z Yahoo, o której problemach wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszego portalu. Jak przedstawia się lista najbardziej wpływowych kobiet i która z pań znalazła się w tym roku na jej szczycie?

Rankingowi przewodzi, podobnie jak w ubiegłym roku, Mary Barra, CEO i prezes General Motors. To pierwsza kobieta w historii, która stanęła na czele motoryzacyjnego giganta i radzi sobie całkiem nieźle. Umiejętnie kieruje firmą, wychodząc obronną ręką z sytuacji kryzysowych. Miejsce drugie zajęła Indra Nooyi, od 10 lat zarządzająca PepsiCo. Udało się jej m.in. przekonać inwestorów do tego, by firma zajęła się również produkcją oraz sprzedażą zdrowego jedzenia i napojów. Pierwszą trójkę zamyka Marillyn Hewson, CEO i prezes Lockheed Martin, amerykańskiego koncernu zbrojeniowego.

Na kolejnych miejscach w pierwszej dziesiątce uplasowały się: Ginni Rometty (CEO i prezes IBM), Abigail Johnson (CEO i prezes Fidelity Investments), Sheryl Sandberg (COO Facebooka), Meg Whitman (CEO i prezes Hewlett Packard), Phebe Novakovic (CEO i prezes General Dynamics), Irene Rosenfeld (CEO i prezes Mondelez International) oraz Safra Catz (Co-CEO Oracle). Co ciekawe na 51 miejscu sklasyfikowano piosenkarkę Beyonce.