Przez ostanie lata systematycznie rośnie znaczenie kobiet w świecie biznesu. Zaczynają one pełnić coraz bardziej odpowiedzialne role – zarządzają wielkimi korporacjami, odnoszą sukcesy wprowadzając na rynek nowe produkty i marki, przewodzą dużym zespołom pracowników. Każdego roku powstają liczne zestawienia najbardziej wpływowych osób na świecie, w tym specjalne, poświęcone wyłącznie kobietom. Jeden z takich rankingów publikuje ro roku Forbes. Oto najnowsze zestawienie wyróżnionych przedstawicielek świata biznesu.

1. Mary Barra, General Motors
Pierwsza kobieta, która stanęła na czele motoryzacyjnego giganta. Barra, z wykształcenia inżynier elektryk, zarządza ponad 212 tys. pracowników oraz nadzoruje funkcjonowanie 396 placówek General Motors na sześciu kontynentach. Od początków swojego życia zawodowego związana z GM.

2. Ginni Rometty, IBM
Prezeska informatycznego koncernu, która ostatnio zrezygnowała z 4 mln dolarów rocznej premii motywacyjnej, dając dobry przykład pozostałym dyrektorom IBM. Powód – niesatysfakcjonujące wyniki finansowe firmy. Rometty zarządza koncernem o wartości rynkowej 200 mld dolarów – jest to „najdroższa” organizacja na świecie dowodzona przez kobietę.

3. Indra Nooyi, PepsiCo
Nooyi stoi na czele jednej z największych firm produkujących napoje bezalkoholowe i produkty spożywcze. W ciągu 7 lat zarządzania przedsiębiorstwem udało się jej zwiększyć sprzedaż oferowanych towarów ponad dwukrotnie poza terytorium Stanów Zjednoczonych.

4. Maria de Gracas Silva Foster, Petrobras
Foster zarządza brazylijskim koncernem naftowym, zajmującym 25 miejsce na liście Fortune Global 500.

5. Ellen Kullman, DuPont
Prezeska jednego z największych globalnych koncernów chemicznych na świecie, oferującego produkty i usługi, m.in. dla rolnictwa, żywienia, budownictwa i transportu.

6. Irene Rosenfeld, Mondelez
Zarządzająca przedsiębiorstwem wytwarzającym produkty spożywcze i napoje, powstałym po podziale koncernu Kraft Foods Inc.

7. Marillyn Hewson, Lockheed Martin
Prezeska amerykańskiego koncernu zbrojeniowego,  jednego z największych globalnych dostawców uzbrojenia.

8. Meg Whitman, Hewlett Packard
Whitman stoi na czele legendarnej amerykańskiej firmy informatycznej i oczekuje się od niej przywrócenia HP dawnej świetności.

9. Patricia Woertz, Archer Daniels Midland
Zarządzająca amerykańskim przedsiębiorstwem, specjalizującym się w przetwórstwie spożywczym i handlem towarami.

10. Gail Kelly, Westpac
Prezeska jednego z największych australijskich banków, dostarczającego usługi finansowe także w Nowej Zelandii.

Na dalszych pozycjach uplasowały się m.in.: Sheryl Sandberg (dyrektorka operacyjna i wiceprezeska Facebooka, miejsce 11), Marissa Mayer (dyrektorka generalna Yahoo!, miejsce 14), Sheri McCoy (dyrektorka generalna Avonu, miejsce 19) oraz Angela Ahrendts (była prezeska Burberry, która dołączyła do komputerowego giganta Apple, miejsce 50).