Piłka nożna uznawana jest za męski sport, choć interesują się nią i uprawiają również panie. Wśród osób, które zajmują się futbolem zawodowo, czy to jako zawodnicy czy działacze, jest stosunkowo niewiele kobiet. Trzeba jednak przyznać, że ich liczba z roku na rok rośnie. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy przybliżyć naszym Czytelnikom sylwetkę najbardziej wpływowej kobiety w piłce nożnej na świecie. Kim jest Fatma Samoura i jaką pełni rolę?

Ta 54-letnia Senegalka zastąpiła na stanowisku sekretarza generalnego FIFA odchodzącego w niesławie Jerome’a Valcke. To pierwsza kobieta i do tego pierwsza osoba spoza Europy w 112-letniej historii organizacji, która pełni tę funkcję. Prezydent FIFA Gianni Infantino oraz pani Samoura mają być gwarantami nowego otwarcia w działalności federacji, która przez wiele lat uchodziła za skorumpowaną i działającą niezgodnie z regułami fair play. Nowa sekretarz generalna zapowiada prace nad tym, by „piłka nożna i FIFA wkroczyły w erę większej przejrzystości i dobrego zarządzania”.

Jak informuje BBC, jedną z pierwszych inicjatyw ogłoszonych przez Fatmę Samourę jest nagroda FIFA Diversity Award, która zostanie przyznana organizacji, grupowej inicjatywie lub osobowości, wspierającej różnorodność i przeciwdziałającej dyskryminacji w futbolu. Dzięki pani sekretarz FIFA jest również bardziej aktywna na polu promocji piłki nożnej kobiet, a także kształcenia trenerek tej dyscypliny. Samoura podkreśla, że federacja angażuje się również w programy, które mają pomóc w rozwiązywaniu problemów społecznych, zdrowotnych i środowiskowych. Ostatnio FIFA wezwała Naczelny Komitet Katar 2022 do zapewnienia uczciwych warunków pracy i przestrzegania praw człowieka.

Fatma Samoura zajmuje stanowisko od 20 czerwca. Jej CV jest imponujące: mówi po francusku, angielsku, hiszpańsku oraz włosku. Posiada tytuł magistra z języka angielskiego i hiszpańskiego oraz ukończone studia trzeciego stopnia ze stosunków międzynarodowych w Strasburg Business School. Jej poprzednie miejsce pracy to Organizacja Narodów Zjednoczonych.