Osoby prowadzące własną firmę zajmują się w ciągu dnia wieloma różnymi zadaniami, m.in. finansami, relacjami z klientami czy zarządzaniem personelem. Rzadko kiedy dysponują czasem wolnym, a kolejka rzeczy ważnych i wymagających załatwienia zdaje się nie mieć końca. W harmonogramie często brakuje miejsca na coś, co każdy przedsiębiorca robić powinien – na rozważania i plany dotyczące przyszłości firmy. Na uznanym blogu doradców biznesowych No More Practice, jego twórczyni Vanessa Stoykov dzieli się swoimi spostrzeżeniami, w jaki sposób znaleźć czas na myślenie strategiczne.

Każda osoba sprawująca funkcje kierownicze ma świadomość, jak trudno tego dokonać. Okazuje się jednak, że istnieją proste triki, które sprawią, że będzie to możliwe. Wystarczy zastosować się do zasad proponowanych przez Vanessę Stoykov.

Wstawaj wcześnie
Wielu przedsiębiorców rozpoczyna dzień o 5, a nawet 4 rano. Nie oznacza to jednak, że od bladego świtu zajmują się planowaniem przyszłości swojej firmy. Wręcz przeciwnie – ten czas powinno poświęcić się czemuś, co sprawia przyjemność, a na co zazwyczaj brakuje czasu w ciągu pełnego pracy dnia. Mogą to być ćwiczenia fizyczne, ale także czytanie, gotowanie a nawet malowanie obrazów. Dzięki wcześniejszemu wstawaniu zyskuje się czas na bycie kreatywnym, zrelaksowanym i zrównoważonym. A to sprawia, że ma się później bardziej błyskotliwe pomysły.

Daj sobie czas na myślenie
Kiedy piętrzy się przed nami lista spraw do załatwienia, przestawiamy się na tryb „robienie” a nie „myślenie”. Z kolei kiedy mamy wolny czas dla siebie, powinniśmy pozwolić umysłowi na swobodne wędrówki, niezależnie od tego, w jakim kierunku zmierzają myśli. Często poprowadzą nas właśnie do pomysłów o strategicznym znaczeniu.

Stwórz miejsce w harmonogramie na wdrażanie pomysłów
Każdego dnia należy przeznaczyć pierwszą godzinę pracy na realizację obmyślonych punktów strategii. Jeśli zakłada on wykonanie telefonów do określonych osób czy umówienie spotkań – zrób to rano. Niech początek dnia stanowi preludium do przyszłości.

Przedstawione rady stanowią zestaw uniwersalny. Mogą je bowiem stosować zarówno zarządzający własną firmą, wykonujący pracę dla kogoś, jak i osoby planujące przyszłość zawodową bądź chcące efektywniej wykorzystywać czas. Warto zacząć już jutro rano…