Dla fanów piłki nożnej liga angielska jest tym samym czym dla miłośników opery przedstawienia w mediolańskiej La Scali czy nowojorskiej Metropolitan Opera. Nic więc dziwnego, że ogłoszony właśnie przetarg na nabycie praw telewizyjnych do pokazywania meczów Premier League, budzi nie mniejsze emocje niż kończący się sezon w tej jednej z najlepszych lig świata.

Zaproszenie do składania ofert wystosowane przez władze Premier League dotyczy praw do pokazywania na terenie Wielkiej Brytanii meczów angielskiej ligi w sezonach 2013−2014, 2014−2015 i 2015−2016. Oferta zakłada, że w każdym sezonie pokazanych zostanie „na żywo” 154 spotkań czyli o 16 więcej niż obecnie. Te 154 spotkania to ponad 40% ogólnej ilości (380) spotkań w sezonie.

Pewnym „problemem” przy konstruowaniu oferty był tradycyjny brytyjski konserwatyzm. Otóż tradycją na Wyspach jest, iż większość spotkań ligowych odbywa się w soboty o godzinie 15.00 i żadne ze spotkań rozgrywanych o tej porze nie może być transmitowane „na żywo”. Polityka taka ma na celu zapewnić odpowiednią frekwencję na trybunach. Wzrost ilości spotkań możliwych do pokazania „na żywo” był możliwy tylko poprzez przesunięcie niektórych meczy na inne terminy lub godziny. W sukurs potentatom telewizyjnym przyszła tutaj nieoczekiwanie UEFA, której rozgrywki Europa League odbywają się w czwartki. Wykorzystując ten fakt, angielskie kluby zaangażowane w rozgrywki Europa League zyskały dobry pretekst do przekładania swoich spotkań na niedzielę lub nawet poniedziałek.

Wspomniane 154 mecze do pokazania „na żywo” zostanie podzielone na 7 pakietów, z czego 5 pakietów będzie zawierać 26 spotkań, a 2 pakiety po 12 meczów. Żaden pojedynczy nadawca nie będzie mógł zakupić praw do więcej niż 5−ciu pakietów lub 116 meczów. Do końca obecnego sezonu prawa do pokazywania ligi angielskiej posiadają stacje Sky i ESPN. Obserwatorzy rynku telewizyjnego spodziewają się, iż do walki o prawa telewizyjne na kolejne trzy sezony przystąpi w tym roku także Al Jazeera. Obecność nie więcej niż trzech graczy zapewni zdaniem władz Premier League tradycyjną ochronę sobotniego pasma „godziny 15.00”, a jednocześnie jest gwarancją, iż dla pozostałych meczów w danej kolejce uda się znaleźć odpowiednie terminy.

Nie jest znana (z oczywistych powodów) kwota za jaką zostaną sprzedane prawa do pokazywania ligi angielskiej, niemniej jednak bazując na danych z poprzednich sezonów należy przypuszczać, że kwoty te mogą sięgnąć kilkuset milionów funtów za sezon. Cyfry mogą przyprawiać o zawrót głowy, ale z drugiej strony oferowany produkt to niewątpliwie klasa światowa.